Vīruss pret Volstrītas bulli

Dienā, kad Ņujorkā vīri baltos kostīmos raka masu kapus, kuros apbedīt daudzos Covid-19 upurus, Ņujorkas biržas indeksi dega optimisma pilnajā zaļajā gaismā. Tomēr arī Volstrītas vilki pamazām apdedzināja savas ūsas.
Jānis Zvērs
Jānis Zvērs

Sekoja vēsturē nepieredzēts naftas cenu kritums, sasniedzot līdz šim vien teorijas grāmatās apspriesto negatīvo cenu. Kamēr naftiniekus virs ūdens turēja Donalda Trampa tvīti, pasakaina peļņa krīzes ugunīs bija datorspēļu ražotājiem, interneta veikaliem un Netflix. Drudža apdullinātie investori un uzņēmumu īpašnieki paši uz savas ādas izbaudīja to, par ko ekonomikas grāmatās rakstīs vēl nākamās paaudzes.

Melnais gulbis – tā mēdz dēvēt pēkšņus notikumus, kas satricina finanšu tirgu. Klasiskie piemēri no nesenās vēstures ir 11. septembra terorakts Ņujorkā, 2008. gada Lehman Brothers kataklizma, kas pavilka līdzi visu pasaules ekonomiku. Covid-19 nav nekāds melnais gulbis. To blogeri sauc par raibo, spilgto, krāsaino gulbi – jukušo putnu.

Izcils laiks spekulantiem, īstākais murgs ilgtermiņa uzkrājējiem, kas savu portfeli vienā dienā ieraudzīja sadragātu un izspārdītu. 

Neviens nevarēja iedomāties, cik strauji kritīs tirgus, cik strauji tas atlēks atpakaļ un cik haotiski, spazmatiski mīsies sarkanie un zaļie signāli Volstrītas slīdošajās lentēs. Izcils laiks spekulantiem, īstākais murgs ilgtermiņa uzkrājējiem, kas savu portfeli vienā dienā ieraudzīja sadragātu un izspārdītu. Tomēr galveno toni nosaka algoritmi, roboti un lielie spēlētāji. Taču arī tie ir pašreiz spēcīgākā finanšu tirgus pavēlnieka – vīrusa – ķīlnieki. Volstrīta danco pēc Covid-19 stabules neparedzamā meldiņa.

Melnā zelta ķīlnieki

Aviācija, kuģi, nafta. Šī bēdubrāļu trijotne starptautiskās paralīzes dēļ martā un aprīlī dabūja spēcīgāko triecienu. Līdz ar piespiedu mājsēdi tūrisma un ceļošanas industrijai pielikts trekns punkts.

Kritušie nebija ilgi jāgaida. Par faktiska bankrota jeb formālas restrukturizācijas procedūras sākšanu 1. aprīlī paziņoja Denverā bāzētais naftas un gāzes uzņēmums Whiting Petroleum, kļūstot par pirmo ASV valsts mēroga upuri zemajām naftas un gāzes cenām, patēriņa kritumam, kā arī, iespējams, sliktajai pārvaldībai, par ko kurnēja daudzi investori. Valde bankrota priekšvakarā izmaksāja sev astronomiskas prēmijas. Pirms pieciem gadiem viena uzņēmuma akcija maksāja 150 dolāru, vīrusa krīzes laikā tā nokrita līdz viena dolāra atzīmei un pēc 1. aprīļa paziņojuma par bankrota draudiem samazinājās līdz 30 centu atzīmei. Investori panikā metās ņemt ārā to, kas glābjams, bet Whitening Petroleum akcijas Ņujorkas birža netraucēti turpināja tirgot tālāk. 23. aprīlī akcijas eksplodēja par 118% (!), uzkāpa līdz 2,07 dolāriem. Uz šā virpuļa fona kriptovalūtas šķiet stabilas kā Šveices armijas nazis.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

1 €/raksts

Abonēt
santa-mock
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+