Vīndaris un dabas fotogrāfs Jānis Zilvers: Šobrīd ir zudis radošums, spēja pašam darīt ar savām rokām

Dabas fotogrāfs JĀNIS ZILVERS Latvijas skaistumu tver caur fotokameras aci. Viņš to spēj parādīt tā, ka cilvēki ķer pie sirds un saka – nevar būt, ka kaut kas tik skaists ir tepat pie mums! Ir un kā vēl ir, saka Jānis. Pie viņa bildēm sociālajos tīklos krājas sirsniņu simti un tūkstoši. Jāņa mērķis ir parādīt mums dabā to, ko vairs nemākam vai nezinām ieraudzīt.
Gundega Gauja
Gundega Gauja
Foto: Māris Kreicbergs

`Pieturzīmes

•  Dabas pētnieks un fotogrāfs, ģeogrāfs.
•  TV24 raidījuma Dabas tops vadītājs.
•  Vīndaris ģimenes dzērienu darītavā Zilver.
•  Līdzdarbojas vecāku stādaudzētavā Pīlādži.
•  35 gadi, tētis Līnai (8), Gustam (6), Knutam (1,5).
•  Precējies, sieva Liene ir kartogrāfe. 
•  Skrējējs, viens no orientēšanās kluba Siguldas takas rīkotājiem.
•  Instagram viņam ir gandrīz 12 000 sekotāju.

Briežu bauris ir reizi gadā – rudenī. Viņi nāk uz pļavām, lai izrādītos, – kungi čurā sev virsū un dauza ragus pret zemi un kokiem, un piesauc mātītes.

Diena vēl tikai sākas, bet Jānis jau ir izmetis loku pa Siguldas apkaimi, izvadājot pa skolām pašu dārzā izaugušos ābolus. Kovidlaika paciņās bērniem Siguldā un daļā Rīgas skolu nonāk tieši Jāņa izaudzētie āboli. Jānis Zilvers ir drusku cilvēks orķestris. Gaujas Nacionālā parka mežos viņš kopsummā pavada tik daudz laika, ka varot teikt – tur viņš arī dzīvo un tās ir viņa mājas. Patiesībā viņa mājas ir Siguldā, kur kopā ar vecākiem viņš saimnieko stādaudzētavā un vienā no pirmajām vīna darītavām Latvijā. Tiesa, šoruden Jānis mežā ticis mazāk, jo esot apaudzis ar projektiem – tā kā arvien vairāk cilvēku seko viņa aktivitātēm dabā un tās aizsardzībā, Jānim arvien biežāk nākas runāt, skaidrot, rādīt. Šoruden arī startējis viņa vadītais TV24 raidījums «Dabas tops», kurā Jānis, neizlaižot no rokām fotoaparātu, rāda un stāsta Latvijas skaistumu, dabas bagātības, retumus un brīnumus. Viņš saredz jēgu tieši skaidrojošā darbā, jo arī viņa fotogrāfijām vienām pašām lielas jēgas, viņaprāt, neesot, ja tām klāt netiek pievienots stāsts, paskaidrojums. Sarunai ik pa laikam pievienojas divi no trim Jāņa bērniem – klēpī paviesojas gan pusotrgadnieks Knuts, gan sešgadnieks Gusts. Kā mācīt un rādīt dabu bērniem Latvijā – arī par to Jānim kūp galva jau ilgāku laiku, un šādas tādas idejas jau ir radušās. 

– TV raidījumā redzēju tevi klīstam pa mežu tādā ļoti fifīgā kostīmā – aizsargkrāsās un ar tādām jocīgām skariņām. Sievas darbs?
– Ha, ha, tas ir internetā pasūtīts kostīms! Mans viens draugs teica, ka īstenībā tas esot kaut kādu ārzemju zemessargu kostīms un, ja mani zināmos apstākļos tādā redzētu, man varētu būt nepatikšanas.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+