Vai pēc cilvēka sejas var noteikt, vai viņš varētu vai nevarētu izdarīt noziegumu?

Pretī nāk svešinieks. Tu paskaties un zini: viņš noteikti ir sēdējis cietumā! Kas cilvēka vaibstos un skatienā spēj atstāt tik skaidri atpazīstamas pēdas?
Lolita Lūse
Lolita Lūse
Foto: Shutterstock, no izdevniecības Žurnāls Santa arhīva un no publicitātes materiāliem

Konsultē
ARTŪRS UTINĀNS, 
psihoterapeits

Ir pētījumi par to, ka cilvēkiem ar ļoti neglītu seju ir grūtāk veidot attiecības, tāpēc viņi biežāk var aiziet kriminālu ceļu.

«Pēc cilvēka sejas nevar noteikt, viņš varētu vai nevarētu izdarīt noziegumu,» saka psihoterapeits Artūrs Utināns. Ir pētījumi par to, ka cilvēkiem ar ļoti neglītu seju ir grūtāk veidot attiecības, tāpēc viņi biežāk var aiziet kriminālu ceļu. Ir bijuši mēģinājumi meklēt līdzības sejas vaibstos cilvēkiem, kas pastrādājuši līdzīgus noziegumus. Ir pētīts, kā seja var dot norādes par cilvēka intelekta līmeni. Tikmēr nekādus specifiskus noziedznieku vaibstus zinātne nav atradusi.

«Paskatieties norvēģu slepkavas Breivīka seju! Kurš nezinātājs varētu pateikt, ka viņš būs vai ir slepkava? Tikpat labi viņš varētu būt gan jauns fiziķis, gan sportists. Ja Breivīku kādreiz izlaidīs no cietuma, viņš tajā būs ieguvis augstāko izglītību un diez vai arī pēc ilgiem nebrīves gadiem izskatīsies pēc slepkavas mūsu klasiskajā ­izpratnē,» norāda Utināns.

Bet te, lūk, pieredze. «Cik vien bieži ­iespējams, dodos uz cietumu tikties ar savu vīru,» stāsta Māra. «Atceros, cik pārsteigta biju, jau pirmajā ciemošanās reizē pamanot, ka visus nebrīvē esošos cilvēkus var sadalīt divās grupās: vieni izskatās pēc noziedzniekiem, otriem šā zīmoga sejā nav. Tikai tad, kad sāku ar vīru par to runāt, sapratu, kur rodas atšķirība, un drīz vien nekļūdīgi spēju noteikt, kurš te sēž par plānotiem noziegumiem ar ilgstošu vai vairākkārtēju ieslodzījuma pieredzi, bet kurš nonācis nejauši un pirmoreiz. Viņiem ir acīmredzami atšķirīgs skatiens, smaids, mīmika!»

Māra atzīstas: viņa skatās uz savu vīru, kurš cietumā ir gadu un būs vēl divus, un domā, vai tiešām viņš no ieslodzījuma iznāks tāds – ar tukšu, aizdomīguma un ļaunīguma pilnu skatienu?

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+