Šī vasara krievu okupantiem būs karsta. Un dažiem no viņiem – pēdējā! Kas ir Himars?

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) jeb augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēma ir pamatīgs atbalsts ukraiņiem cīņā pret okupantiem. ASV šo militāro rīku izmanto jau kopš 2010. gada, bet Ukrainai piegādāta vieglākā, modernākā versija, kuru tās augsto spēju dēļ pat iesaukuši par «Dieva pirkstu». Tagad pretinieka spēkus, kas iegrauzušies Ukrainas zemē, ar raķešu zalvēm var iznīcināt pat 80 kilometru attālumā, un okupanti par to ir saniknoti un jau sāk atriebties, uzbrūkot civiliem mērķiem.
Jānis Zvērs
Jānis Zvērs
Foto: no publicitātes materiāliem

Zīmīgi, ka gandrīz vienlaikus Telegram militāro tēmu kanālos parādījās video no izpostītās krievu militārās bāzes.

2021. gada oktobrī, vēsā un vējainā dienā, ar operatoru devāmies uz Spilves lidlauku, lai TV3 Ziņām iemūžinātu to, kā Latvijā nolaižas ASV militārā lidmašīna ar slaveno HIMARS raķešu sistēmu kravas nodalījumā. Toreiz Krievija vēl tikai žvadzināja ieročus un daudziem likās, ka reāls iebrukums Ukrainā nenotiks, taču gaisā virmoja nepārprotama spriedze. Lidlaukā skraidīja sakarnieki ar smagām somām, no kurām ārā līda garas antenas, rosība bija pamatīga. Pēc brīža debesīs parādījās pelēkais milzis, MC-130J Commando II, ar četriem propelleriem šķeļot gaisu, eleganti nosēdās uz šaurā, bedrainā skrejceļa. Šī lidmašīna spēj slēpti ielidot pretinieka teritorijā, tā aprīkota ar dažādām radaru sistēmām, nepieciešamības gadījumā var lidot pat tikai 20 metru augstumā virs zemes un nosēsties jebkur, ja vien pamats ir ciets un taisns, – pat uz grants ceļa. Spilves lidlaukā pietika ar aptuveni 300 metriem, lai lidmašīna nosēstos. Uzreiz pēc piezemēšanās no tās aizmugures izripoja HIMARS: uz smagā auto uzmontēta sešu tālas darbības raķešu palaišanas sistēma. Atkarībā no konkrētā tipa raķešu rādiuss svārstās no 70–80 līdz pat 500 kilometriem. Viena šāda raķešu sistēma sver aptuveni 6 tonnas, raķetes trāpa pa kustīgiem un nekustīgiem mērķiem uz sauszemes vai jūrā.

MC-130J Commando II, ar kuru tiek pārvadātas Himars raķešu sistēmas. Foto: Shutterstock

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+