Sapioseksuāļi. Kas viņi ir?

Online iepazīšanās radījusi dažādus jaunus terminus un saīsinājumus. Tos vēlams atpazīt un atšifrēt, lai saprastu, ko cilvēks meklē attiecību tirgū un ko vēlas par sevi pateikt. Retais termins piedzīvojis tādu popularitāti un vienlaikus uzbrukumus kā – sapioseksuāļi. Kas viņi ir?
Gundega Gauja
Gundega Gauja
Foto: Shutterstock

Konsultē
EDIJS ZEMVALDIS, 
psihologs

Sapioseksuālim otrā cilvēkā vispievilcīgākais un uzbudinošākais šķiet intelekts un prāta spējas, nevis fiziskie dotumi.

Iepazīstoties internetā, var samulsināt angļu valodas saīsinājumu un jēdzienu kombinācijas, kas ietver norādes par psiholoģiskiem tipiem, seksuālām interesēm, vēlamo iespējamo attiecību statusu, dažādiem grēciņiem. Tā ir sava valoda, ko vēlams pārzināt, lai vēlāk nerodas lieki pārpratumi, jo – bija taču skaidri pateikts. Te ir panseksuāļi, demiseksuāļi, sapioseksuāļi, un tieši pēdējie ir īpaši populāri. 

Sevi kā sapioseksuāli apzīmē gan vīrieši, gan sievietes. Termina pirmā daļa nāk no latīņu valodas, kurā sapien nozīmē gudrs, saprātīgs. Sapioseksuālim otrā cilvēkā vispievilcīgākais un uzbudinošākais šķiet intelekts un prāta spējas, nevis fiziskie dotumi. Lielākā daļa tā dēvēto sapioseksuāļu pamatā identificējas ar konkrētu seksuālo orientāciju – heteroseksuālu, homoseksuālu vai vēl kādu citu, bet sapioseksualitāte ir kā papildu skaidrojums tam, kas viņus piesaista. 

Šo terminu neatrast oficiālajās psihologu vārdnīcās, jo to drīzāk radījis tehnoloģiju laikmets un iepazīšanās lietotņu kultūra, kur ar ierobežotiem resursiem jāspēj īsi pateikt, kas esi un ko meklē. Iespējams, šī ir arī zināma protesta forma mūsdienu sa­biedrībā valdošajam ārējo dotumu kultam, kad formai tiek piešķirta daudz lielāka nozīme nekā ­saturam. Sapioseksuāļi saka: seksīgākā un pievilcīgākā daļa cilvēkam atrodas starp ­ausīm – tās ir smadzenes un prāts!

Kas tavā grāmatu plauktā?

Sapioseksuāli daudz vairāk uzbudina filozofiska, analītiska, dziļa saruna, nevis tērauda bicepsi, ideāla sēžamvieta vai dāsna mēroga krūtis.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 ORĢINĀLRAKSTI DIENĀ 365 DIENAS GADĀ

26,99 €/1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+