Medus mākslinieks savienojumā ar tehnoloģijām. Bitenieks Jānis Kronbergs

Biteniekam laikam medus galvā sakāpis. Viņš iet pa dravu un ik pa laikam skaļi saka: Okey, BeeKing! Tad vēl pats ar sevi parunā un dodas tālāk. Siguldieša biškopja Jāņa Kronberga izstrādāto mobilo lietotni – digitālo dravas asistentu četrās valodās BeeKing – izmanto vairāk nekā 5000 bitenieku visā Eiropā.
Lolita Lūse
Lolita Lūse
Foto: Gatis Gierts

Ideja par BeeKing radās tieši dravā. Jānis apsekoja saimes un, kā vienmēr, ķēpājās ar pierakstu kladi.

Ar brillēm par bitēm

Jānis ir no Saldus. Pēc augstskolas praktizējoties ārzemēs un ieraugot, kā telekomunikāciju lietas notiek citur, bija skaidrs – dzimtajā pilsētā gūto pieredzi neizmantot, tāpēc jādodas uz Rīgu. Pirms 22 gadiem viņš pārcēlās uz sievas dzimtas mājām starp Siguldu un Mālpili – vārda tiešā nozīmē zem ozolu kuplajiem zariem. 

Jānis savulaik strādāja biznesa procesu automatizācijas jomā uzņēmumā Lattelecom. Auga bērni, un viņš arvien biežāk domāja: vai man tiešām katru dienu jābūt Rīgā, bet laukos – tikai naktīs? Tagad Jānim ir 80 bišu saimes un ar biškopības nozari saistīts bizness – digitālā lietotne BeeKing, kā arī aktīva dalība Latvijas Biškopības biedrībā, izglītojot biškopjus un veicinot produktu eksportu, un dalība kooperatīvā Medotava, lai Latvijas medum radītu lielāku pievienoto vērtību.

Spilgta saskarsme ar biškopību Jānim bija jau bērnībā. Maija beigas. Skaists rīts, ābeles zied kā trakas. Mazajam Jānītim bērnudārzā izlaidums. Vecāmāte darbojas pie bitēm, un puika arī kaut kur turpat grozās. «Bite man iekoda tieši starp acīm! Abas acis lēnām aizpampa, un drīz jau biju briesmīgā izskatā, bet bērnudārza izlaidums jau pēcpusdienā. Vecāki izlēma – uzliks saulesbrilles! Tas bija 1978. gads, nekādas lielās saulesbriļļu izvēles veikalā, protams, nebija – kādas trāpījās, tādas pirka,» atceras Jānis. Visās bērnudārza izlaiduma fotogrāfijās viņš ir ar lielām, melnām saulesbrillēm.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
-50% visiem skolotājiem
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ
Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē