Ielūkojies, kas notiek aiz Latvijas Proves biroja durvīm, kur ik gadu testē 40 tūkstošus dārgakmeņu

Ārdurvis atveras tikai tad, kad aizvērušās iekšdurvis. Tā rakstīts pie ieejas Latvijas proves birojā – vietā, kas uzrauga dārgmetālu un dārgakmeņu tirdzniecību un kvalitāti Latvijā. Gadā te pārbauda vairāk nekā pusmiljonu dārglietu.
Lolita Lūse
Lolita Lūse
Foto: Shutterstock un Matīss Markovskis

Līgavas te nes saderināšanās gredzenus – grib zināt, vai līgavainis nemelo, ka akmens gredzenā ir īsts.

Latvijas Proves birojs nav privāts kantoris, bet gan Finanšu ministrijas pārraudzībā esoša kapitālsabiedrība. Testēšanas laboratorijā neviens nejaušs garāmgājējs iekļūt nevar. Specifiskas iekārtas, mikroskopi, lieli datoru ekrāni. Uz darba galdiem mirdzoši akmeņi, vesels rokassprādžu kalns ar mazu dimantiņu katrā, zelta ķēdītes un gredzeni – saujām. Te neko nepērk un nepārdod, te nenosaka dārglietu cenu, bet precīzu ­dārg­akmens vai dārgmetāla sastāvu. Ik gadu biroja laboratorijā testē apmēram 40 tūkstošus dārgakmeņu un iespiež proves ­zīmogu ap 700 tūkstošiem dārglietu.

«Ja gribi pirkt cīsiņus, viss ir vienkārši: izlasi sastāvu, pēc tam pagaršo un zini – laba manta vai ne. Atšķirt zeltu no līdzīga izskata metāla vai briljantu no tā imitācijas nav tik vienkārši. Cilvēkam nav nekādas fizioloģiskas nepieciešamības pirkt zeltu vai briljantus – tas nav ne ēdiens, ne apģērbs, bez kā nevarētu iztikt. Cilvēks sevi grib pozicionēt ar dārglietas cenu, tāpēc ir svarīgi zināt – gredzenā ir īsts safīrs par 120 tūkstošiem eiro vai ļoti līdzīgs, bet sintētisks par 80 eiro,» saka Latvijas Proves biroja valdes priekšsēdētājs Pēters Brangulis, kas te strādā jau 27 gadus un kopš 2002. gada ir ­valdes priekšsēdētājs. 1994. gadā Pēters, ķīmijas students, pilnīgi tukšā vietā piekrita veidot Latvijas Proves biroju. Pirms tam Latvija bija iekļauta PSRS dārgmetāla kvalitātes un uzskaites kontroles īpatnajā sistēmā, kur informācijai par dārglietām bija ierobežotas pieejamības statuss.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+