Heraldikas speciālists Edgars Sims: Dzimtas vērtības ģerbonī

Heraldikas speciālists un manierīgais mākslinieks EDGARS SIMS, kurš Rīgas kafejnīcās itin bieži sastopams ar stilīgu šalli, aptītu ap kaklu, bieži skrīvējam kaut ko uz salvetes, patiesībā zīmē mūžību. Viņš vairākus gadus nodarbojas ar dzimtas ģerboņu veidošanu Latvijā un iesaka ikvienai Latvijas dzimtai apsvērt iespēju atstāt vēsturē liecības par sevi.
Oskars Vizbulis
Foto: Bazaly Photography

Tas ir mīts, ka ģerboņi varēja būt tikai dižciltīgai personai, turklāt mūsdienu Latvijā absolūtais vairākums, kas pasūta dzimtas ģerboņa izveidi, nav ar dižciltīgām saknēm, drīzāk ar spēcīgu saiknes izjūtu ar savu dzimtu, savu valsti.

– Ja tagad kāds cilvēks vēlas, lai mākslinieks uzzīmē viņam ģerboni, kā tas notiek? Viņam jāpierāda sava dižciltīgā izcelsme, arhīvā jāatrod, ka senči bija baroni vai grāfi?
– Vispirms jāsaka, ka Latvijā ģerbonis netiek veidots atsevišķam indivīdam, bet gan veselai dzimtai. Turklāt jāuzsver, ka dzimtas ģerboni varēs izmantot arī nākamie dzimtas pārstāvji. Atbildot uz jautājuma otro daļu, ikviens Latvijas iedzīvotājs, kurš apzinājies savas dzimtas saknes un vēlas ko atstāt nākamajām paaudzēm, var tikt pie sava dzimtas ģerboņa.

Heraldika ir 12. gadsimta Eiropas krāsu un simbolu valoda, kas sākotnēji tika izmantota bruņinieku  identifikācijai.

Tas ir mīts, ka ģerboņi var būt tikai dižciltīgai personai. Proti, visiem, kas bija dižciltīgi, bija ģerbonis, taču ne visi, kam bija ģerbonis bija dižciltīgi. Arī vācu zemniekam varēja būt ģerbonis, nemaz nerunājot par kādu amatnieku. Arī mūsdienu Latvijā ir līdzīgi – absolūtais vairākums, kas pasūta dzimtas ģerboņa izveidi, nav ar dižciltīgām saknēm. Ir, protams, izņēmumi, esmu veidojis gan Kansku, gan Jura Millera dzimtas ģerboni – abos gadījumos par pamatu ņemti dzimtu vēsturiskie ģerboņi.

– Vai ģerboņus laika gaitā maina, uzlabo, modernizē, līdzīgi kā tas notiek ar gāzētu dzērienu vai skriešanas apavu zīmoliem?

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+