Gunārs Astra: Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs

Kas bija Gunārs Astra? Disidents? Vai drīzāk Latvijas neatkarības simbols? 19. aprīlī būs pagājuši 35 gadi kopš tās neparastās dienas, kad Padomju Latvijā pirmoreiz atklāti izskanēja Dievs, svētī Latviju un, uz zārka klājot, noplīvoja brīvās Latvijas karogs. Tas notika Meža kapos Gunāra Astras bērēs, uz kurām bija ieradušies ap 5000 cilvēku.
Aiva Kanepone
Aiva Kanepone
Foto: no izdevniecības Žurnāls Santa arhīva

Gunāra zārku apklāja ar brāļa slepus sagādātu un atvestu neatkarīgās Latvijas karogu, bet kapu cilvēki aizbēra ar rokām.

Gunārs Astra aizgāja mūžībā tikai divus mēnešus pēc tam, kad bija atbrīvots no apcietinājuma. Bet viņa bēres 1988. gada 19. aprīlī bija kā milzu demonstrācija, kaut kas nebijis – Meža kapos uz tām ieradās ap pieciem tūkstošiem cilvēku! Kā viņi par tām uzzināja, pa kādiem klusajiem telefoniem? Jo Gunāra brāļiem Leonam un Harijam neļāva ievietot pat tam laikam ­pavisam parastu sludinājumu par bērēm laikrakstā Rīgas Balss. Svētrunu pie Astras kapa teica trīs mācītāji – Juris Rubenis, Modris Plāte un Augusts Ālers. Gunāra zārku apklāja ar brāļa slepus sagādātu un atvestu neatkarīgās Latvijas karogu, bet kapu cilvēki aizbēra ar rokām. Un pirmo reizi pēc ilgiem gadiem atklāti skanēja Dievs, svētī Latviju! 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+