Georgs Rubenis: Vecās brūces atveras vaļā, un straumēm līst asinis

Plaši pieminēta un plaši pārprasta – kas ir daudzus vīriešus tik ļoti vilinošā iniciācija?
Foto: Shutterstock

Teksts 
GEORGS RUBENIS,
speciāli žurnālam KLUBS

 

Pārfrāzējot mūsu prezidentu – kas neizdzīvos, tas ­nepiedzīvos iniciāciju.

Gadu no gada aizvien vairāk Latvijas iedzīvotāju piedalās dažādos dažādas kvalitātes, formas un ilguma retrītos. Brīžiem tā vien šķiet, apgrozoties atsevišķās cilvēku aprindās, ka esam nonākuši garīguma atdzimšanas un atkal aktualizēšanas laikos. Vēl salīdzinoši nesen šādos pasākumos lielākoties piedalījās daiļā dzimuma pārstāves, bet nu aizvien vairāk ir redzami arī vīriešu kārtas pārstāvji. Kas – gandrīz neticami – dažos pasākumos pat veido dalībnieku vairākumu. Vīriešus, vismaz balstoties sarunās, visvairāk vilina šis ne vienmēr vienkārši izskaidrojamais jēdziens – iniciācija. Taču kas tad galu galā tā ir? Kāda ir iniciācijas jēga, nozīme? Un gluži pašsaprotams jautājums – vai tā ir domāta visiem? 

Lai atbildētu uz šiem jautājumiem, nepieciešams nedaudz atskatīties mūsu cilvēktapšanas vēsturē. Paskatīties, ko tas nozīmēja tajos, agrīnajos laikos, un tad caur šo filtru paskatīties ko tas nozīmē un kā tas izskatās modernajā sabiedrībā. Protams, raudzīties tik senā pagātnē daudziem cilvēkiem ir mulsinoši, mūsdienās, 21. gadsimtā, kad visu savu dzīvi iespējams organizēt, vadīt un koordinēt ar dažādu tehnoloģiju iespējām. Gluži nevilšus rodas sajūta, ka tas ir zināms re­gress – meklēt, atrast un aktualizēt kaut ko, kas radies tūkstošiem gadu senā vēsturē, ir sen aizmirsts, atmests un, jā, kļuvis ­mazlietots.

Kas neizdzīvos, tas nepiedzīvos iniciāciju

Senajos laikos – cik var spriest mūsdienu pētnieki, gan analizējot vēstures liecības, gan arī izprotot cilšu sabiedrības, kas dažādās pasaules malās (pārsvarā gan dienvidu puslodē) mīt aizvien, –  iniciācija bija centrālais notikums, kas jauniešus ievadīja pieaugušo kārtā.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 ORĢINĀLRAKSTI DIENĀ 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+