Edgars Rinkēvičs: Uzbrukt mūsu datorsistēmām ir vieglāk nekā uzbrukt NATO

Ārlietu ministrs EDGARS RINKĒVIČS vairāk nekā jebkurš cits ministrs atļaujas teikt to, ko domā, – pat ja viņa teiktais nesader ar ideoloģiski trendīgām nostādnēm, kas skar valsts drošību, robežu un, protams, mūsu sabiedrotos. Rinkēvičs dzīvo reālajā diplomātiskajā situācijā, ne dažādos informācijas burbuļos. «Manā darbā emocijas nedrīkst ieņemt gandrīz nevienu procentu. Pēc definīcijas, jābūt maksimāli racionālam un mierīgam,» viņš saka.
Aivars Pastalnieks
Aivars Pastalnieks
Foto: Jānis Deinats

– Edgar, vai jūs kaut teorētiski esat kādreiz apsvēris domu, ka pavisam slikta scenārija gadījumā varētu būt ārlietu ministrs emigrācijā?

– Nē.

Ceru, ka tā nebūs lepnība, bet tiešām strādāju ar pārliecību, ka 1940. gads neatkārtosies. Mēs esam citā situācijā.

Nedomāju, ka starp Ķīnu un Krieviju ir pārāk liela draudzība. Tā drīzāk ir aprēķina sadarbība. Protams, ir interešu sakritība, tajā pašā laikā tās ir robežvalstis.

– Kas Krievijai dod motivāciju tieši ­šobrīd kļūt tik sakāpināti agresīvai?

– Ir vairāki faktori. Pirmkārt, manuprāt, Krievijā domā, ka tas, ko viņi bieži sauc par kolektīvajiem Rietumiem, šobrīd ir vāji, iekšēju pretrunu plosīti: Eiropa, ASV, Kanāda, Lielbritānija, arī demokrātiskās Āzijas valstis – Koreja, Japāna, Austrālija un Jaunzēlande. Breksits, ASV iekšpolitikā ir asa, ideoloģizēta pretstāve daudzos jautājumos.

Otrkārt, Ukraina kā valsts un nācija konsolidējas. Krimas, Donbasa notikumu ietekmē valsts palēnām, bet aiziet no Krievijas ietekmes orbītas. Bez Ukrainas nav iespējams runāt ne par Krievijas impērijas atjaunošanu, ne par kādu varenu Krieviju.

Trešā lieta. Šobrīd ir izcili labs brīdis saistībā ar energoresursu cenām. Krievijas finanšu stāvoklis ir labs. Esam diezgan daudz runājuši par nepieciešamību pārveidot Eiropas energosistēmu, bet esam vēl ļoti, ļoti tālu no faktiskiem rezultātiem. Nemaz nerunāju par zaļo kursu, runāju par lietām, kas saistās ar atkarības mazināšanu no Krievijas. Ir otrādi – kamēr viena daļa Eiropas runā par nepieciešamību būt ­mazāk atkarīgiem no Krievijas, ir valstis, kuras priecīgas veidot Nord Stream 2 gāzes vadu.

Un visbeidzot tīri taktiski – Vācijā izveidota jauna valdība. Merkeles ēra beigusies, kad visi zināja, kāda būs Vācijas ārpolitika. Šobrīd ir citu spēku salikums, tas ir samērā netestēts faktors. Francijai tūlīt būs prezidenta vēlēšanas.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē