Alvis Hermanis: Gribu beidzot uztaisīt tādu izrādi, lai visi ir galīgi nokaitināti

Režisora Alvja Hermaņa skatiens allaž dzīvojis globāli. Tagad – jo īpaši, pasaules gaisotnē. Arī mūsu saruna neizbēgami ir politiska. Par ko gan citu var runāt ar Hermani šodien? Eju uz Alvja kabinetu, un šaurajā gaitenī man pretim ceļā uz fotosesiju slīd… gaisīgi vēja suņi. Balti, viegli apmulsuši… No kabineta iznāk Alvis, un mēs vērojam sirreālo ainavu ar suņiem, līdz tā pazūd aiz stūra. Šādos mirkļos dvēsele atelpo.
Ineta Meimane
Ineta Meimane
Foto: Matīss Markovskis

 Zemessardzei vairs neesmu derīgs, bet man ir skaidrs, ka, ja nu kas, tad… Kaut kādā veidā gribu būt noderīgs un, protams, netaisos emigrēt.

– To, kas tevī šobrīd notiek, labi var redzēt, vien palūkojot, ar ko tu dalies sociālajos tīklos… 
– Tas notiek ar visiem. Sešu mēnešu laikā pasaule pilnībā ir mainījusies. Esam tik daudz jauna uzzinājuši par sevi un citiem kā nekad iepriekš – neatceros neko līdzīgu. Tik daudz masku krīt – gan savējo, gan svešu. Ukraiņiem jāsaka paldies par to vien, ka viņi ir noņēmuši mūsu greizās brilles un tagad cilvēkos ieslēgti pilnīgi citi kritēriji: kādiem ir jābūt vīriešiem, kādām – sievietēm, kādiem jābūt prezidentiem, žurnālistiem. Pusgada laikā esam pamodušies, un stāsts vēl nav galā. Jocīgā valsts Krievija attīstās pēc velns zina kādiem dabas likumiem… Turpinājums ir neizbēgams, iespējams, nāks vēl lielāka pamošanās. 

– Kā sevi pasargāt? 
– Neviens pasaulē to riktīgi nezina. Varu tikai teikt par sevi – man ir 57 gadi, Zemessardzei vairs neesmu derīgs, bet man ir skaidrs, ka, ja nu kas, tad… Kaut kādā veidā gribu būt noderīgs un, protams, netaisos emigrēt. Un pat jūtu, ka manī ir pamodies tāds kā karotprieks. Nupat izlasīju, kā argentīniešu rakstnieks Borhess raksta par tango izcelsmi: sākumā tā bijusi karavīru deja, to dejojuši divi vīrieši karavīri. Tango tātad ir sakars ar karu un karotprieku. Karošana ir arī baudas paveids. Un latviski tas tieši tā arī skan – karotprieks. Tas ir tāpat kā, piemēram, kautiesprieks. Ne tikai pēc Borhesa, bet arī samuraju teorijām, karošana ir dziļāks instinkts. Te daudz var filozofēt, bet neizplūdīšu.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+