(18+) Kailuma vēsture. No gaļīgas, bālas miesas līdz visai pasaulei pavērtām kājām

Pasaules māksla ir sievietes kailuma pārpilna. Tā vēstī par kailuma uztveri, gadsimtiem ejot, un atklāj sievišķā skaistuma kritērijus – puritāniski, anatomiski, jutekliski… Pavērosim, kā bijis! Rakstu lasot, turiet pie rokas internetu – iespējams, nāksies pasērfot. Fonā atskaņojiet, teiksim, Vivaldi La Stravaganza.
Ineta Meimane
Ineta Meimane
Foto: Shutterstock

Kalsnu sievieti, kādu mūsdienās sauktu par modeli un rautu uz mēles, tolaik gleznoja, ja vēlējās attēlot nāvi un slimības.

Rakstam mani iedvesmoja Leonarda Laganovska pirms četrdesmit gadiem tapušais Akts – kailas, pavērtām kājām guļošas sievietes ķermeņa intīmākais fragments no izstādes Kailums. Autors to radījis kā tiešu atsauci uz vienu no skandalozākajām 19. gadsimta gleznām – Gistava Kurbē (Gustave Courbet) radīto Pasaules sākumu (L’Origine du monde, 1866), ko uzskatīja par tik provokatīvu, ka publikai ilgstoši nerādīja, bet tagad to glabā Orsē muzejs Parīzē.  

Veneras dzimšana, Sandro Botičelli, 1482–1486. Foto: Wikimedia Commons

Kailas sievietes attēls pirmām kārtām nozīmē baudu. Citādi jau nebūtu vērts gleznot. Bet sākumā baudas faktu ilgi neatzina un piesedza ar antīkajā mitoloģijā vai Bībelē balstītu sižetu. Ja senais mākslinieks kāroja gleznot sievietes kailumu, viņš atveidoja sižetu ar Veneru (Afrodīti). Visu pasaules Veneru glezniecības paraugs ir Sandro Botičelli Veneras dzimšana (1482–1486). Tai pozējusi Florences skaistule Simoneta Vespuči, brāļu Mediči mīļākā. Bet apskatiet arī to renesanses šedevru, kuru laikabiedri uzskatīja par elites pornogrāfiju, – Ticiāna gleznu Venus of Urbino (1534).

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
-50% visiem skolotājiem
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ
Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē