Viss svarīgais par Laimas artrītu. Skaidro reimatoloģe Inita Buliņa

Arī tev sākušas sāpēt un ir pietūkušas locītavas?… Un tad tu atceries – «Jā, pirms laba laika man bija piesūkusies ērce! Laikam būs Laimas slimība…»
Anija Pelūde
Anija Pelūde
Foto: Shutterstock
  • Laimas artrīts Latvijā ir salīdzinoši reti sastopams, jo ērču tipi, kas dominē Eiropā, – Borrelia garinii biežāk rada neiroloģiskas izpausmes un Borrelia afzelii ir atbildīga par laimboreliozes vēlīnajām ādas formām.

  • Daļai cilvēku daba iedalījusi tādu gēnu komplektu, kura dēļ noteikti vīrusi vai mikrobi spēj noteiktā audu grupā veidot hiperiekaisumu. Proti, atsevišķas mikroba vai vīrusa proteīnu jeb olbaltumu daļiņas raida dažādas intensitātes signālus imūnsistēmai uz dažādām organisma vietām.

  • Kāpēc iedzert pretsāpju tableti ir pareizi? Ja cilvēkam kaut kas sāp, viņš automātiski to vietu (vai locītavu) sāk lietot nepareizi. Saudzējot celi, lielāku slodzi liek uz potītes, gūžas locītavu, muguru, uz otru kāju, un tādā veidā sāk sāpēt pretējās puses locītavas un mugura. 

Skaidro Dr. med. INITA BULIŅA
• Reimatoloģe, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Reimatoloģijas centra virsārste. 
• Locītavu ultrasonogrāfijas speciāliste Veselības centrā 4
• Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes un Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes docētāja.
• Latvijas pieaugušo reimatoloģijas biedrības valdes locekle.

 

– Par akūtu Laimas slimību jeb, pareizāk sakot, laimboreliozi viss ir daudzmaz skaidrs. Bija piesūkusies ērce, tā noņemta, un pēc tam mēnesi vajag šo ērces piesūkšanās vietu vērot, vai neparādās migrējošā eritēma – migrējošs gredzenveida apsārtums ar gaišāku centru un košāku apmali vismaz piecu centimetru diametrā un ar tendenci kļūt lielākam. Tā faktiski esot vienīgā agrīnā laimboreliozes izpausme. Ja apsārtums parādās, jādodas pie sava ģimenes ārsta, kurš izrakstīs antibiotikas. Zāles jālieto 10–14 dienas, un viss būšot kārtībā – antibiotikas borēlijas nogalēs. Un nekādas analīzes, tai skaitā antivielu testi pirms un pēc ārstēšanās, neesot jātaisa! 
– Tā patiešām ir. Laimas slimību ierosina baktērija borēlija, un to ļoti veiksmīgi ārstē ar antibiotikām. Migrējošā eritēma parasti parādās no 3 līdz 30 dienām pēc ērces piesūkšanās.

– Taču cilvēkus uztrauc Laimas slimības vēlīnās formas, kad borēlijas pa limfātisko sistēmu vai ar asins plūsmu iekļūst dziļāk organismā un sāk sāpēt locītavas. Kāda lasītāja IEVAS Veselībai raksta, ka viņai bija piesūkusies ērce, izdzērusi antibiotikas, kā ārsts licis, bet pēc pāris mēnešiem sākušas sāpēt locītavas.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+