Velta Skurstene: Starp mums, meitenēm, runājot, esmu bišķīt nogurusi no dzīves

Iekāpjot jaunajā gadā, gribas stiprinājumu, un – no kā vēl to gūt, ja ne no mūsu stiprajiem cilvēkiem. Man tāda ir paaudžu paaudzēs iemīļotā aktrise VELTA SKURSTENE-LĀCE, kas savu dzīves moto aizņēmusies no kolēģa un režisora Jāņa Vītoliņa: «Kaut pakaļa pa zemi velkas, deguns jātur gaisā!»
Arta Lāce
Foto: Matīss Markovskis. Stils: Lolita Graudiņa

Es jūtos it kā vainīga par cilvēkiem, kuri aizgājuši jauni, un tad domāju, ka tas tak ir netaisni – kāpēc es vēl esmu, bet viņi vairs ne?

Jubilejas torte – kotletes

Kad tiekamies – pandēmijas kontekstā tas notiek attālināti –, labdienas vietā Veltai Skurstenei dziedu: «Sveiks, lai dzīvo!» Jo sarunājamies tieši viņas dzimšanas dienā – 19. decembrī. Interesanti – jubilejas gadu skaitlis lasāms no datuma otra gala – 91. Bet gaviļniece tik plati smaida, viņa jūtoties ļoti labi: «Apkārt man ir mīļi un tuvi cilvēki, un tas ir galvenais. Un saņemu ļoti daudz apsveikumu no tiem, kas mani atminas. Tas silda dvēseli. Arī tu, Artiņ, kas zini un atceries no seniem apcirkņiem, ka es biju un vēl esmu joprojām…»

Svētku galdā tortes vietā šodien tikšot celtas jubilāres gatavotās kotletes ar mērci, kartupeļiem un salātiem. Aktrise dzimšanas dienu ģimenes lokā svin vienā dienā ar meitas radiožurnālistes Zanes Lāces-Baltalksnes vīru Aldi. Zane asistē arī mūsu attālinātajā sarunā, lai vajadzības gadījumā mammai palīdzētu labāk sadzirdēt jautājumus un atšķetināt atmiņu kamolus. 

Veltas Skurstenes unikālais balss tembrs, kuru mantojusi arī viņas meita Zane, un it kā priecīgā izbrīnā par pasauli plaši ieplestās acis ir neatņemama manu bērnības atmiņu sastāvdaļa. Atceros, ka vienīgo bērnu dienu teātra izrādi, kurā jutos tik aizkustināta, ka jāraud vai balsī, redzēju, mācoties pirmajā klasē, – tie bija Jaunatnes teātrī izdzīvotie Paula Putniņa Gaidīšanas svētki Ādolfa Šapiro režijā un ar Veltas Skurstenes piedalīšanos. Vēl arī Veltas ēzelītis Iā-Iā (tā ir arī viņas pašas mīļākā loma) neaizmirstamā tandēmā ar Veras Singajevskas lācīti Vinniju Pūku un Tāpēcītis radio raidījumu ciklā Atbildam jums, kāpēcīši! Manu vecāku un vecvecāku paaudzes atmiņās arvien dzīvo slavenais pīlēns Tims, skursteņslauķis Gustiņš televīzijā, klīrīgā Bokas jaunkundze izrādē Brālītis un Karlsons, kas dzīvo uz jumta un sparīgā Sietiņsone, kas sit pa pederi un laiž ar mopēdu filmā Dāvana vientuļai sievietei.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 ORĢINĀLRAKSTI DIENĀ 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+