Traumatologs ortopēds Lauris Repša: Sirdsapziņa ir vislielākais grauzējs

Tas bija Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas nodaļas vadītājs Jānis Ābols, kurš man pirms gadiem četriem pieciem ieminējās par kādu jauno dakteri. «LAURIS REPŠA. Mērķtiecīgs, un talants arī ir. Viņš daudz ko sasniegs.» Un Jānis Ābols nekļūdījās. Šodien, ja ģimenes ārstam radušās aizdomas, ka pacientam varētu būt kaulu audzējs, viņu sūta pie daktera Repšas.
Anija Pelūde
Anija Pelūde
Foto: Andrejs Strokins

ANAM­NĒ­ZE

  • Traumatologs ortopēds Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas Ortopēdijas nodaļā.
  • Specializējies kaulu un mīksto audu audzēju ārstēšanā, arī endoprotezēšanā un endoprotēžu revīzijās. 
  • Eiropas Muskuloskeletālās onkoloģijas biedrības (EMSOS) biedrs.
  • Ieguvis prestižās EMSOS un Ojāra Veides stipendijas, pateicoties kurām apguvis onkoloģisko un ortopēdisko slimību ārstēšanu vadošajās Eiropas klīnikās: Lielbritānijā Birmingemā (Karaliskā Ortopēdiskā klīnika), Vācijā Berlīnē (Charite), Austrijā Grācā, (Grācas Medicīnas universitātes klīnika).
  • Specializējies kursos Itālijā, Vācijā, Francijā, Grieķijā, Nīderlandē, Zviedrijā…
  • Lektors starptautiskos ceļa locītavas endoprotezēšanas kursos, pasniedzējs Latvijas Universitātē.
  • Viņa pēc televizora vispār varētu nebūt, bet ne grāmatas. Noteikti iesaka Ābrahama Vergēzes Liktens deju. «Ir pulkstenis divi naktī, un nevaru aiziet gulēt – nespēju grāmatu nolikt…» Arī grāmatas Vīrs, vārdā Ūve, Aušvicas tetovētājs un Cilkas ceļojums.
  • Ēdienos nav izvēlīgs, tomēr ar sēnēm ir uz jūs.
  • Sieva strādā IT uzņēmumā par vadītāju. Divas meitas: Dārta (11) un Gerda (3). Pašam 37.

Pacientam bija urīnpūšļa vēzis, tas tika izņemts laukā un no tievās zarnas izveidots jauns pūslis ar izvadu uz vēdera priekšējās sienas.

– Pavasarī lasīju ziņu, ka esat kopā ar komandu 8 stundu garā operācijā pirmo reizi Latvijā veicis pilnīgu augšdelma kaula aizvietošanu ar endoprotēzi. Trīsdesmit astoņus gadus vecam vīrietim, kura kaulu bija smagi skārusi onkoloģiska slimība. Ja jūs to neizdarītu, roku nāktos amputēt. Bet tagad tā pilnīgi normāli kustas!

– Toreiz palīdzēja ortopēdijas rezidents Andris Levis…

Ui, man to onkoloģisko operāciju ir daudz. Vienkārši šī ir nokļuvusi publiskajā telpā. Piemēram, pagājušajā nedēļā arī veicām operāciju, kāda Latvijā nekad agrāk nav veikta.

– Izstāstiet!

– Kundzei 65 gadi, sāpes mugurā – viens speciālists, otrs izmeklē, uztaisa rentgenu, tur neko neredz. Bet cilvēkam sāp, viņš nevar aiziet uz tualeti, es atvainojos, grūti pakakāt. Uztaisa datortomogrāfiju un ierauga kaut ko krusta kaulā. Latvija ir ļoti laba tādā ziņā, ka ir maza, ārsti cits citu pazīst, un, ja kaut kas aizdomīgs, – ej pie šitā uzvārda! Shēma darbojas. Uztaisām kundzei magnētisko rezonansi, un, jā, krusta kaulā ir veidojums. Biopsija parāda, ka tā ir hondrosarkoma, kaulu  ļaundabīgs audzējs. Reta slimība, Latvijā gada laikā kādi 5–7 gadījumi, bet krusta kaulā – viens gadījums divos gados.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
3,49 €/4 nedēļas

Pirmās 4 nedēļas BEZ MAKSAS

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+