Transplantologs Jānis Jušinskis: Ja Dievs dod iespēju izglābties, ir grēks to neizmantot

Transplantologs JĀNIS JUŠINSKIS Jāņu svinētājus aicina uzvesties prātīgi un mocim mugurā nejoņot ar ātrumu 200 kilometri stundā. Viņš saka skarbi un tieši: ja nositīsies, tā būs pilnīgi bezjēdzīga nāve – pat pārstādīšanai orgāni nederēs.
Arta Lāce
Foto: Ieva Andersone
  • Reiz dzirdēju skandināvu profesora teicienu: «Ja transplantologs desmit gadus strādā, bet par viņu neviens neko sliktu nav teicis, tātad  – nav strādājis.»

  • Visas lielās reliģijas atbalsta orgānu ziedošanu pēc nāves. Pat tādas konfesijas, par kurām bijām pārliecināti, ka būs pret. Taču ticības doktrīnas joprojām ir viens no argumentiem, kāpēc cilvēki atsakās atļaut pēc nāves izmantot orgānus.

  • Daudz atkarīgs no pacienta – vai dzer zāles, vai seko ārsta rekomendācijām. Var nodzīvot arī 20–30 gadus ar vienu un to pašu orgānu, bet ir, kas zaudē nieri gada laikā. Alkohols, nelīdzestība – ieguldīts liels mediķu darbs, bet…

ANAM­NĒ­ZE

•  Par transplantologu P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā strādā kopš 1998. gada. Pārstāda nieres, piedalās arī aknu un sirds iegūšanā transplantācijai.
•  2017. gadā kļuva par Latvijas Transplantācijas centra vadītāju. 
•  Rīgas Stradiņa universitātē māca topošos ārstus.
•  Darba gaitas sāka kā medbrālis Rīgas Ātrās medicīniskās palīdzības slimnīcā (tagad Rīgas 1. slimnīca), reanimācijas un intensīvās terapijas nodaļā.
•  Skolotāji medicīnā: «Dakteri Ļevs Kagans un Larisa Ķirse, joprojām bieži ar viņiem sazvanos. Stradiņos – mans priekšgājējs Transplantācijas centra vadītājs profesors Rafails Rozentāls, Nieru transplantācijas nodaļas vadītājs dakteris Jānis Bicāns, mans kolēģis Viktors Ševeļovs.»
•  Bērnībā bija kājas laušanas čempions, un tas noteica izvēli kļūt par ārstu.
•  Dzimis 1972. gadā Krāslavā, zilo ezeru zemē.

 

– Tiešām, dakter? Tautā taču ir pat teiciens par ātrbraucējiem: re, donors nesas! Jauns, vesels – ideāls variants!
– Tas ir populārs mīts. Ja motociklists nositas avārijā, tur vairs nav neviena ņemama orgāna. 

Smadzeņu nāve nozīmē, ka tās ir atmirušas un nepastāv iespēja, ka atsāks darboties.

– Mītu droši vien šajā medicīnas lauciņā netrūkst… Kad man slimības dēļ izņēma nieri, bija cilvēki, kas svēti ticēja, ka ārsts to darīja tāpēc, lai pārdotu melnajā tirgū.
– Jā, jā, mūs par melnajiem kraukļiem dēvē – ja kāds nomiris, transplantologi uzreiz salido. (Smejas.) Kas tik nav dzirdēts! «Pamodos viesnīcā, vannā ar ledu un trubiņu sānos. Ja ved uz slimnīcu, nepiekrīti nekādām operācijām, izņems iekšas!» Vēl tautā runā, ka ārsts solījis izoperēt vienu nieri, bet patiesībā – izņēmis abas: «Pats redzēju, kā viņš ar čemodānu iet no darba.» (Smejas.) Mītu spektrs ir ļoti plašs.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

1 €/raksts

Abonēt
santa-mock
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+