Sekss un preventīvie pasākumi, lai grūtniecība pēc 45+ būtu pozitīva un droša

Tendences rāda, ka nu vairs nav nekas neparasts, ja stārķis piegādā sūtījumus arī sievietēm vecumā pēc četrdesmit pieciem gadiem. Kādas šādā gadījumā ir iespējas tikt pie bērniņa, ar ko jārēķinās un ko var darīt lietas labā, lai gan mamma, gan bērns justos labi grūtniecībā un arī vēlāk? Psiholoģiju un filozofiju gan šoreiz izlaidīsim – runāsim tikai par medicīniskām lietām.
Dana Sinkeviča
Dana Sinkeviča
Foto: Shutterstock
  • Jo žiperīgāki būs spermatozoīdi, jo lielāka iespēja sievietei 45+ gados palikt stāvoklī. Vislielākā nozīme ir viņa spermas kvalitātei, nevis gadiem.
  • Der atcerēties, ka pastāv viedoklis: gados vecākām mammām un tētiem dzimstot gudrāki bērni.
  • Rēzus negatīvajām mammām, kurām bērna tēvs ir rēzus pozitīvs, būtiski noskaidrot bērniņa rēzus faktoru, it īpaši, ja šī nav pirmā grūtniecība.

Dabiski vai ar medicīnisku piepalīdzēšanu?

Konsultē GUNTA GRĪNBERGA,
EGV klīnikas ginekoloģe reproduktoloģe

– Vai sievietei vecumā 45+ vispār ir cerības palikt stāvoklī dabiski, ja vēl ir mēnešreizes? Gadās, ka, pamatojoties uz gadiem, neizsargājas un – hopā – stārķis ir klāt! Arī tā var būt dilemma.
– Teikšu tā: kā cilvēks, kas ginekoloģijā nostrādājis 39 gadus, daudz dabīgā ceļā iestājušos grūtniecību šādā vecumā redzējusi neesmu. Taču tādas ir, un tas nav nekāds milzu brīnums. Protams, ja tev ir četrdesmit pieci un vairāk gadu, noteikti nebūs tik viegli palikt stāvoklī no vienas reizes. Tas saistīts ar daudzām lietām, ne tikai ginekoloģiskiem jautājumiem. Svarīgi, kāds ir sievietes un viņas partnera kopējais veselības un psiho­emocionālais stāvoklis un, protams, cik bieži ir sekss. Turklāt tas, ka vēl ir mēnešreizes, nenozīmē, ka notiek arī ovulācija. Tādēļ vērts vispirms noskaidrot, kādā stāvoklī ir olšūnas, – ginekoloģiskā ultrasonogrāfija ļauj vizuāli novērtēt folikulu skaitu olnīcās konkrētajā brīdī, bet, veicot speciālu asins analīzi – AMH jeb Anti-Millera hormona noteikšanas testu –, olšūnu rezerves tiek izmērītas precīzāk. Diemžēl ar gadiem folikulu skaits olšūnās samazinās, tāpat kā izredzes olšūnas apaugļot. 

– Vai arī partnera vecumam ir nozīme?
– Vislielākā nozīme ir viņa spermas kvalitātei, nevis gadiem.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+