Nešķīstā vakarēšana. 5 mīti un patiesības par ēšanu vakarā

Manus grandiozos tievēšanas plānus izjauc vakars. Ja diennaktī būtu tikai rīts, diena un nakts, es jau pērn būtu kļuvusi tieva kā dilles kāts. Bet vakari ņem un visu sabojā! Tiklīdz satumst, manī vispirms čukst, bet tad jau uzstājīgi piecērt kāju doma, ka varētu kaut ko apēst.
Lolita Lūse
Lolita Lūse
Foto: Shutterstock

Konsultē
LIENE SONDORE,
sertificēta uztura speciāliste
 

«Esmu dzirdējusi gana daudz varonīgu stāstu: visu dienu es neēdu vispār neko, bet vakarā pārnāku no darba un sēžu pie ledusskapja,» stāsta uztura speciāliste Liene Sondore. Viņai ir vairāki padomi, ko ieteikt mums – tām, kurām visa diena ir kā pa mākoņiem, bet vakarā bads.

5 mīti un patiesības par ēšanu vakarā

Pētījumi rāda, ka cilvēkus, kuri izlaiž brokastis vai visu dienu neko neēd, pārēšanās vakaros var novest pat atkarībā.

1. Ir rīta ēšanas cilvēki un vakara ēšanas cilvēki – tas vienkārši jāpieņem, un tur neko nevar mainīt. Tāpat kā ir cīruļi un pūces, tā vienam gribas ēst rītos, citam vakaros.

Nepiekrītu. Lai arī no dabas patiešām esam iekārtoti dažādi – ir pūces un ir cīruļi –, no rītiem agri ceļas un iet uz darbu arī pūces. Tieši tāpat var un ir vērts mainīt arī savus ēšanas ieradumus. Ja vakarā ir pamatīgi paēsts – kartupeļi, gaļa, sālīts gurķītis, pa virsu siera šķēle, kāds našķis un vēl glāze vīna –, no rīta, visticamāk, tiešām negribēsies ēst, tāpēc iesaku apzināti pamainīt ēšanas ritmu. Bieži vien tas, ka no rītiem negribas ēst, ir tikai iedoma. Vajag pamēģināt!

Ir cilvēki, kas atrunājas: man no rīta vai pa dienu nav laika paēst! Te ir runa par laika plānošanu – ja gribi notievēt, bet visu sabojā ēšana tikai vakaros, ēdienreizes pa dienu jāieplāno kā obligātas, un punkts. Nespēja atrast laiku ēšanai ir tikai koķetērija – katra var paspēt no rīta apēst rupjmaizes šķēli ar vakarā novārītu olu vai izdzert glāzi kefīra, kam piebērta glāze linsēklu. Tieši tikpat atbildīgi jāatrod laiks paēst pusdienas – tā, ap trijiem, četriem, pat pieciem. Turklāt jāēd sabalansēts ēdiens, lai rastos sāts. Ja grauzīsi tikai salātlapas, vakarā būsi izbadējusies tā, ka spēsi apēst ziloni.

Pusdienās pieskati, lai ceturtdaļu šķīvja aizņem olbaltumvielas (pupiņas, zirņi, lēcas, gaļa, zivs, piena produkti), otru ceturtdaļu – šķiedrvielām bagāti pilngraudu produkti (graudi, pilngraudu makaroni, ar mizu vārīts vai krāsnī cepts kartupelis), bet otra puse šķīvja lai lūst no dārzeņiem. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 ORĢINĀLRAKSTI DIENĀ 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+