Infektologs Uga Dumpis par delta Covid-19 paveidu: Mūs var sagaidīt diezgan trauksmains rudens

Iespējams, ka burvīgā vasara, ko tagad ar pilnu krūti baudām, ir tikai tāds mānīgs klusums pirms vētras, kas Covid-19 delta paveida izskatā šo idilli izjauks. Ļoti iespējams. Runā, ka vētra sāksies jūlija beigās, augustā.
Anija Pelūde
Anija Pelūde
Foto: Shutterstock

Skaidro: Dr. med. UGA DUMPIS
•  Infektologs, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs.
•  Latvijas Universitātes profesors.
•  Veselības ministrijas galvenais infektologs.

 

 

Kas ir delta variants? 

• Pirmo reizi Indijas jeb delta Covid-19 celms B.1.617 tika konstatēts Indijā pagājušā gada beigās. 2020. gada oktobrī to atklāja vairākos paraugos, kas ņemti no Indijā inficētajiem cilvēkiem. 2021. gada janvārī Indijas epidemiologi fiksēja inficēšanās pieaugumu ar šo celmu Mahārāštras štatā valsts rietumos. Jau februāra vidū B.1.617 tika konstatēts 60% Covid-19 gadījumu, kas tika atklāti Mahārāštras štatā.

• Indijas zinātnieki variantam B.1.617 identificējuši astoņas mutācijas pīķa olbaltumvielā, ar kuras palīdzību vīruss iekļūst šūnās. Divas no šīm mutācijām padara vīrusu lipīgāku, bet vēl viena ļauj tam daļēji apiet imūnaizsardzību.

Vācijas pētnieku grupa noskaidroja, ka laboratorijas apstākļos B.1.617 iekļūst cilvēka plaušu un zarnu šūnās nedaudz veiksmīgāk salīdzinājumā ar alfa variantu.

Ja nevakcinēsies skolotāji, bērnu vecāki, vecvecāki, atvērt skolas klātienes mācībām rudenī būs problemātiski.

– Profesor, mūsu saruna notiek zīmīgā dienā, kad medicīnas iestādēs atcelta ārkārtējā situācija un valdība akceptējusi dažādus atvieglojumus. Piemēram, tagad drīkst iekštelpās rīkot atrakcijas tiem, kuri ir vakcinēti, kovidu pārslimojuši vai testēti. Skolēniem atļauts organizēti trenēties iekštelpās. Eiropas Savienības dalībvalstīs no 1. jūlija darbojas digitālais Covid-19 sertifikāts, kas atvieglo ceļošanu ES robežās. Arī kumulatīvais rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju noslīdējis līdz 60…
– Pagaidām es to raksturotu kā labvēlīgu situāciju, taču nav izslēgta varbūtība, ka stāvoklis strauji pasliktināsies. To atkal var sekmēt kovida imports. Līdz šim tieši imports ir bijis tas, kas palaiž kovida viļņus. Skaidrs, ka jaunais delta varianta vīruss ir lipīgāks nekā Uhaņas un britu jeb alfa vīrusa varianti. To mēs redzam Lielbritānijā, Portugālē un Krievijā. Turklāt delta vīrusa variants radies Indijā, un, iespējams, ka klimatiskie ap­stākļi to pārāk neietekmē. Līdz ar to mums dažu nedēļu laikā ir sagaidāms saslimstības pieaugums un, ja Latvijā vakcinēto nebūs vairāk par vismaz 70 procentiem, tad mums būs ļoti lielas nepatikšanas.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+