Galva vai vēders: kam lielāka teikšana?

Mūsu zarnas nav tikai gremošanas orgāns, tās uztur mūsu veselību un, kā izrādās, būtiski ietekmē arī psihi, raksturu un pat potenci. Ir vērts pievērst vairāk uzmanības zarnu labsajūtai, gādājot par veselīgu dzīvesveidu un saturīgu uzturu.
Sandra Puntule
Sandra Puntule
Foto: Shutterstock

Kā komunālais dzīvoklis  

Cilvēka zarnas ir visu laiku lielākais komunālais dzīvoklis pasaulē – tajās mājo 100 biljoni iemītnieku. Tur ir vairāk mikroorganismu nekā cilvēku uz mūsu planētas (ap 7,3 miljardiem). Līdz šim visbiežāk par zarnām kautrējāmies runāt un tās nobīdījām klusākā kaktiņā. Tomēr arvien jauni pētījumi pierāda, ka zarnu baktērijām, vīrusiem, sēnītēm un citiem zarnu iemītniekiem ir izšķirīga nozīme veselības uzturēšanā, ka tās nav tikai vienkārša gremošanas darba darītājas – tās spēj daudz vairāk, ne tikai no apēstā ēdiena izvilkt vērtīgāko. Mikroorganismu kopums (zarnu mikrobiota) mūsdienās tiek uzskatīts par veselu orgānu – gluži tāpat kā sirds, aknas un smadzenes. Vēl vairāk – šis orgāns ar asinsrites palīdzību caur zarnu sieniņu sazinās ar mūsu imūnsistēmu, kā arī pārējiem ķermeņa orgāniem, pat tik attāliem kā āda, smadzenes un pat ķermeņa muskuļi.

Veselas zarnas? Mikrobiotas uznāciens

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+