C hepatītu daudzi pat nenojauš, jo jūtas labi. Pārbaudies un ārstējies!

Kopš brīža, kad tika radīti un reģistrēti jaunie medikamenti pret C vīrushepatītu, Pasaules Veselības organizācija noteica mērķi līdz 2030. gadam izskaust šo infekcijas slimību kā nopietnu draudu veselībai. Arī Latvija to cenšas darīt. «Vienīgi… kā gan tas attiecas uz mani, ja jūtos pilnīgi vesela?» tu tagad domā.
Anija Pelūde
Anija Pelūde
Foto: Shutterstock

Skaidro:
Dr. med. IEVA TOLMANE
•  Infektoloģe un hepatoloģe, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs Hepatoloģijas nodaļas vadītāja. 
•  Latvijas Universitātes asociētā profesore.

 

Mikroskopiskā, pilnīgi neredzamā asins pilieniņā var būt pat 500 C hepatīta vīrusu.

– Ir taču dažādi hepatīti, aknu iekaisumi… Kāpēc atkal pastiprināta uzmanība tiek pievērsta tieši C vīrushepatītam?

– Jo A hepatīts – dzeltenā slimība – mūsdienās sastopams ārkārtīgi reti, arī B hepatīta izplatība samazinās, jo pret to kopš 1998. gada visus jaundzimušos vakcinē un arī vairākus gadus vakcinēja pusaudžus, kurus nevakcinēja piedzimstot, – protams, ja vien vecāki neatsakās. Līdz ar to vairums trīsdesmitgadnieku tagad ir savakcinēti…

Savukārt D un E hepatīti jau no sākta gala ir retas infekcijas. Bet, kas attiecas uz C hepatītu… Lai ar tā izplatību tiktu galā, mums tagad ir labas, efektīvas pretzāles – sunim pārkāpts pāri, vienīgi palicis vēl astes galiņš. Proti, atrast šos cilvēkus, kuri jāārstē. Un tā ir liela problēma. Jo daudzi nemaz nenojauš, ka viņiem ir C hepatīts. Mēs viņus varētu ārstēt, ja slimība būtu diagnosticēta, taču – nav.

Tāpēc mēs tagad esam uzsākuši vairākus projektus – izmeklēt cilvēkus gan sociālās aprūpes centros, gan psihoneiroloģiskajās slimnīcās, patversmēs. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+