Bezmiegs. Apātija un dzīves apnikums. Vai tev draud izdegšana?

Sabiedrībā joprojām pastāv darba kults – jo vairāk un čaklāk tu strādā, jo vērtīgāka esi. Turklāt vēl šis straujais, informācijas un notikumu pārbāztais laiks, kad viss ir jāpaspēj, darba temps pieaug! Un, re – klāt arī izdegšanas sindroms. No kādreizējās liesmas vairs nav nekā, tikai dūmi…
Anija Pelūde
Anija Pelūde
Foto: Shutterstock

Skaidro:
Dr. ERNESTS PŪLIŅŠ-CINIS
• Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārsts psihoterapeits.
• Psihoterapeits, kurš sniedz palīdzību Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mediķiem pēc traģiskā notikuma. 
• Uzskata, ka labsajūta ir sa­sniedzama visiem, bet dažkārt pašiem pietrūkst spēka to iegūt. «Pirmais solis ceļā uz veselību ir vēlēšanās būt veselam.»

Izdegšana kā fenomens tiek novērota cilvēkiem specifiskās profesijās, kur vajadzīga emocionālā piepūle vai jāstrādā ar cilvēkiem, kas atrodas emocionāli zemā punktā.

– Šogad maija beigās Austrumu slimnīcā kāda gados jauna Rehabilitācijas klīnikas mediķe izdarīja pašnāvību. Veiktajā pārbaudē noskaidrots, ka arī šīs nodaļas mediķiem bija jādodas frontes pirmajās līnijās, strādājot Covid-19 nodaļās, un tas pastiprinājis izdegšanu… Acīmredzot izdegšanas sindroms ir realitāte, kuru mēs vēl pietiekami nenovērtējam… 
– Problēmas ir visos aspektos. Pat nosakot diagnozi. Starptautiskajā slimību klasifikatorā, ko mēs izmantojam savā darbā, izdegšanas sindromu tajā sadaļā, kur uzskaitīti visi psihiskie un uzvedības traucējumi, neatradīsi – tas ierakstīts Z grupā, kur uzskaita «ar dzīves grūtībām saistītas problēmas», kāpēc apmeklēt ārstus. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+