Īsa pamācība olpratībā. Uzzini kā pareizi uzglabāt, vārīt un putot olas

Olas virtuvē ir tāds universālais kareivis: tās var izmantot visdažādākajiem mērķiem: kā pamatēdienu, uzkodu vai piedevu, bet kulinārijā – kā saistvielu, emulgatoru (padara masu krēmīgu un viendabīgu) vai iebiezinātāju. Katrā situācijā būs svarīgi, kāda ir ola – atdzesēta vai istabas temperatūrā, svaiga vai jau kādu brīdi pastāvējusi plauktā!
Dagnija Zīverte
Dagnija Zīverte
Foto: Shutterstock

Konsultēja NATĀLIJA LAGZDIŅA, pārtikas tehnoloģe

Ja olas veikalā ir stāvējušas uz paletes, tās mājās var glabāt arī ārpus ledusskapja, ja vien nav pārāk karsts. 

Kā pārbaudīt svaigumu?

Atbilstoši Eiropas Savienības regulai olas derīguma termiņš ir 28 dienas. Tāpēc olu svaigumu pārbaudīt varam vienkārši: no izlietošanas datuma, kas norādīts uz iepakojuma, atņemot 28 dienas! Iegādājoties olas, jāpatur arī prātā, ka Latvijā ražotās līdz veikalu plauktam nonāk 48 stundās, kopš tās izdētas, bet citu valstu olas uz veikaliem ceļo ilgāk. 

Olas svaigumu varam pārbaudīt arī savā virtuvē – atliek olu ielikt glāzē ar ūdeni! Jo svaigāka ola, jo ātrāk tā nogrims. Vidēji svaiga ola peldēs kaut kur pa vidu. Šādu olu labāk izmantot, piemēram, salātos, omletē vai vienkārši ceptu. Ja ola pilnībā uzpeld – kas, protams, gadās ļoti, ļoti reti –, tā ļoti uzmanīgi jālikvidē, jo, to pārplēšot, smaka, visticamāk, būs graujoša. 

Pavisam svaigas olas vislabāk izmantot putošanai, kūkām, Benedikta olas un pildītu olu pagatavošanai. Lieldienu olu kaujās labāk ir izmantot svaigas olas – tās būs stiprākas!

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
3,49 €/4 nedēļas

Pirmās 4 nedēļas BEZ MAKSAS

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+