Foto: Mtsvadi ne šašliks. Piecas receptes sulīgām brīvdienām

Tiem, kas izauguši vai lielāko daļu mūža aizvadījuši padomju stereotipu ēnā, Gruzijas virtuve vispirmām kārtām asociējas ar vārdu šašliks – to pašu, kas jau sen kļuvis arī par latviešu nacionālās virtuves īpatnību un brīvdabā svinētu svētku cienastu. Lielākoties ar vārdu šašliks tiek saprasta gruzīnu tradīcijās grilēta gaļa. Un tomēr šis visā bijušajā padomijā iecienītais šašliks ir tikai tāda blāva ēna īstam gruzīnu mtsvadi.
Dagnija Zīverte
Dagnija Zīverte
Foto: Shutterstock

19. gadsimtā uz iesmiem cepta gaļa jeb šašliks Maskavā bija kļuvis par sava veida strītfūdu, kreptīgu zaceni krogos un publiskajās pirtīs. 

Ja īsumā par šašliku, tad šis čaukstīgais vārdiņš Krievijā reiz patiesībā ieceļoja kopā ar skaļajiem un bezkaunīgajiem Zaporižjas kazakiem, kas gaļas grilēšanas mākslu bija pa roku galam pārķēruši no osmaņiem. 19. gadsimtā uz iesmiem cepta gaļa jeb šašliks Maskavā bija kļuvis par sava veida strītfūdu, kreptīgu zaceni krogos un publiskajās pirtīs. 

Savukārt par mtsvadi jau kopš seniem laikiem Gruzijā tiek dēvēta uz atklātām oglēm grilēta gaļa. Teiksiet – tas pats vien ir? It kā jā, bet tomēr – nepavisam! Jo gruzīnu izpratne par gaļas grilēšanu krietni atšķiras, piemēram, no kaimiņiem Armēnijā vai Azerbaidžānā, nemaz nerunājot par Tuvo Austrumu kebabu. Lai mtsvadi būtu īsts mtsvadi, jāgodā dažas svarīgas tradīcijas! 

Mtsvadi nereti saistās ar kādu citu ļoti svarīgu Gruzijas gastronomijas terminu, proti – supra. Burtiski tulkojot, vārds supra apzīmē galdautu, taču plašākā nozīmē – jebkuru iemeslu ģimenei un draugiem uzklāt galdu. Tie var būt kādi īpaši svētki, bet tikpat labi – gaidīta ciemiņa ierašanās. Vai ģimenes sapulcēšanās, lai pagatavotu un baudītu mtsvadi. 

Kopš laikiem, kad – līdzīgi kā tas bija pie mūsu senčiem – gaļas baudīšana bija rets notikums un tāpēc godam nosvētīts, mtsvadi baudīšanai arī šodien piemīt īpaša notikuma smarža – pat visvienkāršākajos apstākļos. Jūs taču piekritīsiet – tā, kā gaļas grilēšanu pieprot un arī izbauda gruzīni, to neprot neviena cita tauta! 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē