Garšaugu ABC – no sēklas līdz ražai

Uz neatgriešanos pagājis laiks, kad Latvijas dārzos galvenie garšaugi bija lociņi, dilles un pētersīļi. Tagad, plānojot garšaugu dobi, kasti vai podu, vispirms jātiek skaidrībā par savām vēlmēm un vajadzībām, iepazīstot dažādu aromātisko augu garšu. Turklāt garšaugus vari stādīt ne tikai dārzeņu, bet arī puķu dobēs, jo tie ir ļoti dekoratīvi.  
Indra Ozoliņa

Iesaka: RŪTA BEIROTE, zemnieku saimniecības Zutiņi saimniece.

Ziemotājus audzēt vieglāk

Garšaugus, kas pie mums ziemo – timiānu, oregano, izopu, citronmelisu, estragonu un piparmētras –, ir viegli audzēt. Taču viengadīgajiem, piemēram, bazilikam un majorānam, kuru dzimtene ir siltās zemes, jāvelta vairāk rūpju, jo mūsu ziemas tiem ir par aukstu, dienas par īsām un centrālapkures sezonas gaiss par sausu. Tāpēc gadās, ka, rudenī ienesti telpās, garš­augi drīz vien aiziet bojā. 

Nepieļauj, ka garš­augs uzzied, jo tad tas visu spēku atdos sēklām un svaigi dzinumi vairs neaugs.

Dilles, lokus, pētersīļus un baziliku vari sēt, taču vairumam garšaugu labāk iegādāties stādus, jo to audzēšana ir gana sarežģīta. Tie jāsēj agri, jau janvārī, un uzdīgstot nepieciešams nodrošināt speciālu apgaismojumu. Daži garšaugi, piemēram, citronzāle un selerijas, dīgst tikai vienmērīgā mitrumā un pastāvīgā temperatūrā ap plus 20 grādiem, turklāt diezgan ilgi, līdz pat divām trim nedēļām. 

Garšaugus laukā stāda maija beigās. Labiem ziemotājiem, piemēram, timiānam vai estragonam, salnas neko nenodarīs – var apsalt lapiņas, taču paši augi neies bojā. Siltumu ļoti mīlošus augus, piemēram, baziliku, labāk stādīt siltumnīcā vai arī dobēs ne ātrāk kā ap Jāņiem – vēsā laikā tie neaugs, bet, ja būs arī mitrs, tad nopūs. 

Podos un kastēs

Abonē Santa+ un lasi labākos materiālus pilnā apjomā no 15 izdevniecības Santa žurnāliem.

Baudi kvalitatīvu saturu bez reklāmām un piedalies diskusijās.

Abonēt Santa+

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Santa+