Žonglieris zem stikla piramīdas –
leģendārais Alfons Virkavs

Rīgas cirka leģendārais artists ALFONS VIRKAVS šogad svinētu 111. jubileju. Stāstu par slaveno tēvu atklāt palīdz viņa meita – aktrise GUNTA VIRKAVA.
Ineta Meimane
Ineta Meimane
Foto: No Rīgas Cirka arhīva un Guntas Virkavas personiskā arhīva

Drapēriju putekļu, arēnas skaidu un dzīvnieku sviedru kokteilis… Prožektora stars mērķē uz sarkanām kulisēm… Aplausi… Iznāk viņš – neliela auguma vīrs siltām, gaiši zilām acīm. Slavenais žonglieris ekvilibrists, skatuves vārdā Virkauss. Un 40 riņķi danco, uzmesti žuburainai metāla stangai, kuru meistars balsta… zobos. Daudzstāvu glāžu piramīdas piecpadsmit stāvos bīstami balansē virs artista pieres, kamēr viņš stāv uz vienas kājas. Ārpus realitātes, fizisko spēju perfekcijā. Biedējoši un vienlaikus – trakoti aizraujoši. Virkava slavenākie triki cirka vēsturē tā arī palikuši nepārspēti. 

Bet viss sākās 20. gadsimta sākuma Liepājā. Alfons Virkavs bija Ūdens ielas puika. Tēvs – linoleja rūpnīcas kurinātājs, māte – korķu šķirotāja. Kad vasaras nogalēs Jaunliepājā ieradās noslēpumainais cirka balagāns, Alfons bija pirmais skatītājs. Mājās viņu tikpat kā vairs neredzēja, ap krāsainajām artistu būdām vien tinās. Sīka auguma puišelis, taču tvirts un jau lokans. Trakoti izturīgs. Tā būs visu mūžu – viņš cītīgi vingros, boksēsies, brauks ar velosipēdu… 

Kad vasaras nogalēs ieradās noslēpumainais cirka balagāns, Alfons bija pirmais skatītājs.

Bet toreiz… Kad viesnīcas Hamburga dārza vasaras teātrī ar labdarības izrādi viesojās pasaulslavenais žonglieris Maksimiljāno Truci, arī mazais Virkavs skrēja to skatīties. Teju bez elpas viņš nosēdēja visas trīsdesmit piecas izrādes minūtes, vērojot kluču, plākšņu žonglējumus sarežģītās balansa konstrukcijās. Truci ekstravagantais kostīms un dramatiskie žesti, balansējot ar zelta zivtiņām stikla bļodā, bumbiņām un nazi, Alfonu apbūra. Un āķis bija lūpā – puika būs cirka virtuozs! Par spīti tam, ka tēvs viņu sapņoja ieraudzīt graviera arodā.  

Lai turpinātu, izvēlies abonementu

Baudi kvalitatīvu saturu bez reklāmām un piedalies diskusijās.

Dāvanā meistarklase

34.99€ / 1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt
Pirmās 4 nedēļas bez maksas

3.49€ / 4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
Raksta abonements - 28 dienas

1.00€ / raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+