Viņš bija visātrākais – leģendārais ātrsoļotājs Jānis Daliņš

Šis skaistais pāris ir JĀNIS DALIŅŠ (1904–1978) ar kundzi Elzu (1911–1997) un dēliem. Ivars (1938) ir vecākais, bet Jānis (1939) – mammai klēpī. 1940. gada 15. maijā pasaules rekordists soļošanā ieguva Tēvzemes balvu, augstāko valsts apbalvojumu, un foto tapa pēc tam. Viņš ir vienīgais Latvijas sportists, kurš to saņēmis. Daliņu meita Rudīte piedzima pēc trim gadiem.
Liena Britāne
Liena Britāne
Foto: Gvido Kajons, Liena Britāne un no Pētera Daliņa privātā arhīva

«Kad redzu šo žurnāla attēlu, es atceros vectēvu, kurš vienmēr uztraucās par savu ģimeni un centās, lai viņa mīļajiem viss ir labi. Tai vectēva profilā, kā viņš skatās uz savējiem, varu redzēt to lielo rūpi. Arī vecāmāte vienmēr ikdienas dzīvē bija mīļa.

Jānis Daliņš ir pirmais latvietis, kurš Latvijas vārdu padarīja pazīstamu sporta pasaulē ar izcīnīto sudraba medaļu olimpiskajās spēlēs Losandželosā 1932. gadā.

Viņu atceros labāk nekā vectēvu, jo Elzas mūžs bija ilgāks. Jā, arī man bija tas gods vectēvu satikt. Man bija deviņi gadi, kad vectēvs aizgāja aizsaulē. Tas laiks starp pasaules kariem, kad vectēvs Jānis kļuva slavens, bija interesants laiks Latvijas vēsturē. Esmu lepns, ka vectēvs ir daļa no Latvijas un Valmieras vēstures, taču es esmu tikai viņa mazdēls un man tādu nopelnu nav,» viesojoties izdevniecībā un skatoties uz žurnāla Atpūta lappusi, saka Pēteris Daliņš – Jāņa Daliņa, Latvijas slavenā soļotāja, mazdēls. 

Pēteris ar sievu Kristīni un piecpadsmitgadīgo dēlu Matīsu Jāni pirms septiņiem mēnešiem pārcēlies uz dzīvi Latvijā no Austrālijas. Tur viņi piedzima un izauga trimdas latviešu ģimenēs. Pirms tam Latvijā bija ciemojušies brīvdienās, iepatikusies šejienes daba un ļoti paticis arī Valmierā, kur dzimtas mājas.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Vismaz 365 jauni raksti gadā

34.99€ / 1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt
Pirmās 4 nedēļas bez maksas

3.49€ / 4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
Raksta abonements - 28 dienas

1.00€ / raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+