Viņam – jaunāku sievieti. Viņai – injekcijas. Kādēļ pēc tā sākam dzīties pusmūžā?

Kas vīrietim liek izvēlēties mīļāko meitas vecumā? Un vai šī izjūta, ka tevi var aizstāt ar kādu jaunāku, ir tā, kas liek tik daudzām sievietēm pusmūžā dzīties pēc aizejošās jaunības?
Ieva Jātniece
Ieva Jātniece

Daba diktē savu 

Lai kā modernais laikmets gribētu mums iedvest pārliecību, ka četrdesmit ir jaunie divdesmit pieci un īstā dzīve sākas tikai pēc piecdesmit, dabu neapmānīsim. Un dabā viss notiek cikliski. Arī mūs var salīdzināt ar koku, kurš pavasarī plaukst, tad piedzīvo ziedēšanu, kam seko pilnbrieds un visbeidzot – lapkritis un miera periods.

Visdziļākajā līmenī pusmūžā pamostas bailes no nāves.

Cilvēka dzīvē pilnbrieds ir laiks, kad bērni ir paaugušies, darbā piedzīvoti sasniegumi, iegūts zināms materiālās nodrošinātības līmenis. It kā šo brīdi varētu baudīt, bet tieši tad mēs nereti piedzīvojam apzinātas vai neapzinātas bailes par to, kas notiks perspektīvā. Visdziļākajā līmenī šajā laikā pamostas bailes no nāves. Mēs zinām: kādreiz no šīs pasaules būs jāaiziet, taču nezinām, kā tas būs un kas notiks pēc tam. Bet viss nezināmais un neprognozējamais rada trauksmi. 

Ir vēl kāds aspekts, kas nereti traucē pieņemt dzīves dabisko plūdumu. «Gēnu līmenī mūsos ir bioloģiska programma atstāt pēcnācējus: vajadzība pēc partnera ir bioloģiski noteikta. Taču, lai viņu atrastu, mums jāspēj nodot vēstījumu – es deru sugas turpināšanai. Šis ir iemesls, kāpēc mums ir tik svarīgi patikt pretējam dzimumam. Patikšana var būt gan unikāli individuāla, gan arī balstīta salīdzinājumā ar atbilstību noteiktiem sociālajiem kritērijiem. Tas raksturīgs arī Rietumu sabiedrībai, kas nes vēstījumu: ir labi būt jauniem, skaistiem, veiksmīgiem. Attiecīgi, jo vājāka ir katra cilvēka individuālā vērtīguma apziņa, jo lielākas ir bailes novecot un apkārtējiem nepatikt,» stāsta psiholoģe Dace Bērziņa. Sievietes tad ir gatavas maksāt lielu naudu par visdažādākajiem skaistumkopšanas līdzekļiem un procedūrām, savukārt vīriešos aktivizējas sāncensība: man vajag jaunu un skaistāku sievu, nekā bija iepriekš vai ir citiem vīriešiem. 

Individuālā līmenī mēs katrs varam sekot atšķirīgām subkultūrām un to definētajām vērtībām, tomēr, jo lielāka sabiedrības daļa saista savas pamatvērtības ar vizuālo jaunības tēlu, jo biežāk cilvēkos parādās bailes novecot. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+