Uztura speciālists: Modernie izaicinājumi kalpo ātram rezultātam, nevis veselībai

Uztura speciālists Jānis Leitis palīdz sabalansēt ēdienkarti cilvēkiem ne tikai Latvijā, bet arī Amerikā un citās valstīs, un labākais ir tas, ka viņš neliek ēst pēc konkrēta režīma, bet atrod labāko uztura risinājumu atbilstoši katra dienas režīmam un aktivitātēm. Galvenais – lai ir motivācija darīt!
Aiva Alksne
Foto: Matīss Markovskis

Pieturzīmes

•  RSU ieguvis uztura speciālista diplomu, pēc tam ASV – maģistra grādu uztura un sporta fizioloģijas zinībās.
•  RSU Sporta un uztura katedras docētājs, lasa lekcijas par sporta uzturu.
•  Sadarbībā ar uzņēmumu Tukuma piens izveidojis jogurta dzērienus Protein.
•  Jau 10 gadu sniedz konsultācijas par uzturu, visbiežāk – fiziski aktīviem cilvēkiem.
•  Vieglatlēts, 2009. gadā kļuvis par Eiropas U-23 čempionu tāllēkšanā.
•  Pieder Latvijas rekords 400 m skrējienā.
•  2012. gadā piedalījies Londonas olimpiskajās spēlēs.
•  33 gadi.

Labāk kombinēt savu ēšanas režīmu tā – vairāk padomājam par to, ko ēdam, samazinām porcijas un neēdam produktus nepareizā laikā.

– Zinot jūsu sportiskos sasniegumus, liekais svars, visticamāk, jūs pašu nekad nav apdraudējis. 
– Lielajiem sportistiem, kad viņi beidz savas sporta gaitas, mēdz būt tā, ka pēc kāda laika svars nāk klāt, jo pierasts pie slodzes un attiecīgi pierasts arī daudz ēst. Slodzes vairs nav, bet apetīte nemaz tā uzreiz nepazūd. Tāpēc pirmie gadi mēdz būt kritiski, un tad sevi mazliet jāierobežo. Bet es joprojām turpinu sportot, un arī vielmaiņa man ir diezgan laba. Uztura zinātni izvēlējos tāpēc, ka laikā, kad aktīvi sportoju, jau bija pieejamas visādas uztura piedevas un man gribējās vairāk par tām zināt. Saprast, kā tās var palīdzēt, jo sportā jau vienmēr gribas sasniegt arvien labākus rezultātus.

– Vasarai tuvojoties, dāmas lielākoties grib sasniegt tikai vienu rezultātu – notievēt, un ceļā uz to nereti ir gatavas jebkādiem izaicinājumiem. 
– Strādājot Amerikā, pamanīju, ka tur cilvēkiem lielā apņemšanās diena ir pirmais janvāris. Trenažieru zālē man uzreiz uzradās 60 klienti, bet jau marta sākumā bija palikuši vairs tikai kādi 15 – motivācija mēdz pazust ļoti ātri. Manuprāt, pats svarīgākais – nekrist galējībās. Kad prasu saviem klientiem, kā viņiem veicas ar fiziskajām aktivitātēm, gadījies saņemt arī atbildi: «O, ļoti labi! Trenējos desmit reižu nedēļā.» Man kā profesionālam sportistam ir tikai seši līdz desmit treniņi nedēļā, un te cilvēks, kurš nav sportojis kopš vidusskolas, noteicis sev tādu režīmu! Skaidrs, ka ilgtermiņā tas vienkārši nestrādās.  

– Šobrīd daudzi pilnībā atsakās no ogļhidrātiem, lai tikai svars kļūtu mazāks. 
– To es arī redzu – ļoti populāri ir neēst graudaugu produktus, saldumus, pat saldākus augļus. Sākumā liekas – baigi forši, jo notiek straujš svara zudums. Tas tāpēc, ka ķermenis vairs neuzkrāj glikogēnu rezerves, kas veido masu, un ķermenī netiek aizturēts ūdens. Bet šis nav gluži tas svars, ko vēlamies zaudēt. Sievietēm problēmzonas mēdz būt tā dēvētie peļu vēderiņi rokām, tāpat parasti kaut ko mazliet vajadzētu dabūt nost no vēdera, arī gurnos kas lieks uzkrājies. Taču, ievērojot šādu diētu, ļumīgās vietas, kas vizuāli nav tīkamas un rada diskomfortu, tāpat paliek, kur bijušas… Protams, ja samazinām uzņemto kaloriju skaitu, dzeram daudz ūdens, lai mazinātu apetīti, enerģijas deficīts kaut kur padedzinās arī taukus. Bet tie ātrie nost dabūtie kilogrami, kas iepriecina, diemžēl nav tauku masa, no kuras vēlamies atbrīvoties.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 ORĢINĀLRAKSTI DIENĀ 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+