Upuris un varmāka. Radīti, lai ciestu kopā?

Kas ir varmāka? Un kāpēc tam veidojas attiecības ar upuri? Šī savienība ir psiholoģisks fenomens, kurā viens otru pievelk gluži kā pie magnēta. Ir tikai viens jautājums – vai šo stipro pievilkšanos ir iespējams lauzt?
Ieva Jātniece
Ieva Jātniece
Foto: Shutterstock

Konsultē EVITA ŠTĀLA, psiholoģe un
GUNTA ANDŽĀNE, ārste psihoterapeite

Teiciens par to, ka katrs podiņš atrod savu vāciņu, ir precīzs. Mēs katrs apzināti vai neapzināti meklējam tieši tādu partneri, kas rezonē ar mūsu pieredzi. Skan paradoksāli, tomēr tas ir sen novērots fakts – ja mēs kā bērni neesam piedzīvojuši attiecības, kurās mūsu tuvākie cilvēki mūs ir mīlējuši un atbalstījuši, pieaugot neapzināti izvēlamies attiecības, kas rada ciešanas.

Varmāka, otram sitot, uz viņu kliedzot un pazemojot, patiešām tic tam, ka viņš otru ved pie prāta.

Šādi mēs turpinām sāpīgo bērnības stāstu, cerot, ka šoreiz to spēsim atrisināt. Runājot par vardarbību attiecībās, parasti upuris ir žēlojams, bet varmāka – nosodāms. Un tā arī ir, taču, palūkojoties dziļāk, viss nav tik vienkārši – šeit, protams, ir runa par pieaugušu cilvēku attiecībām. Bieži vien varmāka un upuris ir medaļas divas puses – abi ir ļoti atkarīgi no attiecībām un abi tajās neapzināti ir izvēlējušies piedzīvot sāpes.

Nebijušas mīlestības
un aizturētu dusmu stāsts

Liela daļa pieaugušo, kas piedzīvo vardarbību, atzīst: tas nav normāli, attiecībām tādām nevajadzētu būt. Un tomēr tieši no tik neveselīgām attiecībām izrauties ir visgrūtāk. Varmāka ir atkarīgs no upura, upuris – no varmākas. Ne viens, ne otrs nespēj būt viens.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Vismaz 365 jauni raksti gadā

34.99€ / 1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt
Pirmās 4 nedēļas bez maksas

3.49€ / 4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
Raksta abonements - 28 dienas

1.00€ / raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+