Trekniem burtiem latviešu kino un teātrī ierakstītā Leimaņu dzimta

Latviešu teātra un kino vēsturē ir ierakstīta Leimaņu dzimta: kinorežisors LEONĪDS LEIMANIS, Dailes teātra aktrise ELVĪRA LEIMANE un viņu meita Jaunatnes teātra aktrise LUDMILA LEIMANE ar savu vīru – aktieri un režisoru JĀNI VĪTOLIŅU. Kad pirms desmit gadiem dzimta sanākusi kopā Leonīda Leimaņa simts gadu piemiņas sarīkojumā, tas bijis ļoti liels cilvēku pulks.
Līga Blaua
Līga Blaua
Foto: No Leimaņu ģimenes arhīva

Sākusies sniega vētra, mamma gājusi viņu meklēt. Viņas nosala, atrada tikai pavasarī, pusotra kilometra attālumā vienu no otras.

Savādā dzīve

Leonīds Leimanis bijis režisors inscenētājs sešām Rīgas Kinostudijas mākslas filmām, un tās visas ir latviešu kino zelta fonds: Salna pavasarī, Nauris, Šķēps un roze, Kapteinis Nulle, Purva bridējs, Pie bagātās kundzes. Beidzis Tautas augstskolas dramatisko studiju, no 1927. līdz 1934. gadam Leimanis bija aktieris Strādnieku teātrī, pēc tā likvidēšanas pārgāja uz Dailes teātri, bet līdztekus kopš 1933. gada kinostudijā Latviešu skaņu filma darbojās ne tikai kā aktieris, bet arī kā režisors un operators. Uzņēma pasūtījuma filmas par sportu un medicīnu, bija režisora Aleksandra Rusteiķa asistents pirmajā latviešu pilnmetrāžas skaņu filmā Daugava 1934. gadā un tēloja vienu no galvenajām lomām – rakstnieku Vilni. Filmā ievītā mīlas trijstūra intriga sasaucās ar paša Leonīda Leimaņa vēlāko dzīvi, kad, būdams precējies ar aktrisi Elvīru Leimani, viņš mīlēja vēl arī citu sievieti, ar kuru viņam, tāpat kā savā ģimenē, bija divi bērni.

«Kādā garā sarunā, kas man ar tēvu bija par viņa dzīvi, viņš teica: «Elvīra ir mans dzīves saturs, bet man apkārt ir gari, kas mani iedvesmo, un Elvīra mani vienmēr ir sapratusi.» Elvīra pieņēma Leonīdu ar visām viņa mūzām un bērniem,» stāsta Elvīras un Leonīda meita Ludmila Leimane. «Es ļoti ilgi nespēju saprast šo mammas pašaizliedzību attiecībā pret tēvu. Brīžiem tā man likās kā absolūts sievietes pašcieņas trūkums. «Ludmiliņ, tev to nesaprast…» mamma teica, kad pārmetu viņai tēva paralēlās dzīves pieņemšanu. Viņa taču no sirds, pat līdz spēku izsīkumam, ir rūpējusies ne tikai par tēva pirmās laulības meitu Liānu, bet arī par viņa vēlīnajiem – faktiski otrās ģimenes – bērniem Dafni un Diānu. Visi Leonīda bērni ir dzīvojuši pa mūsu māju, un Elvīra mūs visus ir aprūpējusi. Tēva ideāls bija visiem kopīga draudzīga sadzīvošana. Viņš gribēja, lai visas viņa sievietes un bērni dzīvotu kopā kā viena liela, draudzīga ģimene, un ļoti bieži tā tas arī bija. Tēvs bija priecīgs, kad viss bars kaut kur kopā gājām.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
3,49 €/4 nedēļas

Pirmās 4 nedēļas BEZ MAKSAS

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+