Tēvu kvota jeb dāvana Latvijas sabiedrībai

Jau pavisam drīz arī Latvijā tētiem būs jādodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Es par to ļoti priecājos, jo Latvijā dzimumu līdztiesības daudzviet ļoti trūkst vēl joprojām un šīs pozitīvās pārmaiņas diez vai notiks pašas no sevis.
Agra Lieģe-Doležko
Agra Lieģe-Doležko
Foto: Shutterstock

Agra Lieģe-Doležko,
Instagram projekta My First Year Too līdzradītāja 

Man ir grūti iedomāties, kā bērna dzīves pirmo gadu spriedzē un nogurumā varētu sadzīvot ar otra empātijas trūkumu.

Lai gan tas bija iespējams, līdz šim vīrieši bērna kopšanas atvaļinājumu (BKA) Latvijā izmantoja reti. Tagad, sekojot Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, tiks ieviesta tā dēvētā obligātā kvota, kas nozīmē, ka ikvienam jaunajam tētim šie divi mēneši tiešām būs jāizmanto. 

Uzzinājusi par šīm izmaiņām, ļoti nopriecinājos – esmu aktīva dzimumu līdztiesības jomā, kā arī samērā nesen pati esmu kļuvusi par mammu. Tas man lika skaidri ieraudzīt: bērna aprūpes joma patiesi ir feminisma nepadarītais darbiņš. Galu galā, lai cik modernas un vienlīdzīgas būtu pāra attiecības pirms tam, bērna ienākšana ģimenē ļoti ātri sagrauj šo trauslo līdzsvaru un izveidoto vienlīdzību, jo mēs dzīvojam sabiedrībā, kur bērna kopšanas atvaļinājumā (cik neatbilstoša vārda izvēle, vai ne?) gandrīz vienmēr dodas tikai mamma.

Ir pat statistika, ka līdz ar bērna piedzimšanu sievietes sāk darīt vairāk mājas uzkopšanas darbu, turklāt ne tikai tad, kad partneris ir darbā. Tāpat, pavadot ar zīdaini lielāko daļu dienas, sievietes visbiežāk iekrīt tā dēvētā kompetentā vecāka lomas slazdā.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē