Tā gribas noticēt brīnumam. Maģiskā domāšana, kas liek meklēt brīnumdarus

Par to runā daudzi – par žurnālistes Ingas Spriņģes veidotajā dokumentāli pētnieciskajā seriālā Karmas latvieši koši atainotajām metodēm, ar kādām strādā dažnedažādi pašpasludināti eksperti un guru, bieži vien pelnot uz citu lētticības rēķina. Bet šoreiz ne par viņiem. Šoreiz par to, kāpēc viņiem gribas noticēt un maksāt dažkārt pat pamatīgas naudas summas.
Beāte Leja
Foto: Shutterstock

Konsultē
Solvita Vektere, psihoterapijas speciāliste, geštaltterapeite,
Inese Putniece, psihoterapeite

Mierinājuma instruments lielās krīzēs

Vai vari godīgi, liekot roku uz sirds, apgalvot, ka nekad mūžā nav iznācis aiziet pie ekstrasensa, kas sola izārstēt ar enerģiju, kas plūst līdz ar roku siltumu? Atzīšos, esmu vienu reizi maksājusi astrologam, lai, ziņkārības vadīta, palūkotos, kādus sižeta pavērsienus nākotnē sola zvaigžņu karte.

Jo lielāka krīze, jo lielāka vajadzība pēc mierinājuma, kas liek meklēt jebko, kas spētu palīdzēt izskaidrot notikušo.

Droši vien šo summu būtu varējusi iztērēt arī lietderīgāk, piemēram, iegādājoties ziemas zābakus vai aizejot uz restorānu. Patiesībā gan ziņkāre, izklaide vai virspusēja interese ir visretāk sastopamais iemesls, kas cilvēku pamudina meklēt palīdzību nevis pie speciālista, kas savas zināšanas spēj pamatot zinātnē, bet liek atvērt maku un dvēseli pūšļotājiem, vārdotājiem, zīlniekiem, dažādiem guru vai šamaņiem. Psihoterapeite Solvita Vektere atzīst, ka lielākoties pēc šādas ārpasaulīgas palīdzības sniedzamies brīžos, kad ar mums dzīvē atgadās kaut kas ārkārtējs, situācija, kas sniedzas pāri loģikai un racionāliem skaidrojumiem. «Reizēm tādas lielas krīzes ne tikai izraisa trauksmi, bet arī maina vērtību sistēmu, kā rezultātā iestājas apjukums. Šis ir brīdis, kad cilvēks kļūst īpaši neaizsargāts, viegli ievainojams un, jā, arī sevišķi lētticīgs, jo liekas, ka neviens skaidrojums vai mierinājums pēkšņi nestrādā, nepalīdz. Tad tiek izmēģināti visdažādākie palīdzības avoti, tai skaitā pēc atbildēm lūkojas ne vien filozofijā, psiholoģijā, bet arī transcendentālajā pasaulē.»

Jo lielāka krīze, jo lielāka vajadzība pēc mierinājuma, kas liek meklēt jebko, kas spētu palīdzēt izskaidrot notikušo. Piemēram, karmas likumi, iepriekšējās dzīvēs gūtā pieredze vai nelabvēlīgs zvaigžņu stāvoklis.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
3,49 €/4 nedēļas

Pirmās 4 nedēļas BEZ MAKSAS

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+