Sudrabšķiršanās.
Kas jāzina, šķirot laulību pusmūžā

Laulības šķiršanai pusmūžā ir būtiskas juridiskas nianses: bērni izauguši, toties mantas iekrāts krietni vairāk nekā pāris gadu pēc kāzām. Šis nebūs stāsts par pusmūža laulības šķiršanas iemesliem, bet gan juristu redzējums: kādi ir laulības šķiršanas biežākie klupšanas akmeņi, kā tos laikus pamanīt un kā izvairīties.
Lolita Lūse
Lolita Lūse
Foto: Shutterstock

Viss sākas ar sarunu

«Esmu ievērojusi, ka pāri, kas šķiras pusmūžā, zina, ko viņi vēlas un kas viņiem nepieciešams. Parasti tas ir pārdomāts, ilgstošā periodā pieņemts lēmums,» saka zvērināta notāre Anta Maldupe-Krūmiņa. «Ja pāris ir atnākuši pie notāra ar domu šķirt laulību, tas nozīmē, ka viņi ja ne gluži spēj, tad vismaz mēģina sarunāties, un tā jau ir laba zīme.

Lai arī šķiršanās vienmēr ir krīze, ir svarīgi pacelties pāri emocijām un saglabāt savstarpējo cieņu un inteliģenci, lai pēc gadiem, kad šķiršanās asumi būs norimuši, abi bijušie laulātie var apsēsties un kopā izdzert tasi kafijas. Jāsaprot, ka, šķiroties pēc ilgiem laulībā pavadītiem gadiem, vīrietis un sieviete savā ziņā tomēr paliks saistīti arī pēc tam, kad oficiāli vairs nebūs laulātie. Viņiem ir bijis tik daudz kā kopīga: piedzīvojumi un atmiņas, viņi uzticējuši viens otram ārkārtīgi daudz personīgas informācijas, ko nevar ne izšķirt, ne aizmirst.» 

Ja pāris ir atnākuši pie notāra ar domu šķirt laulību, tas nozīmē, ka viņi ja ne gluži spēj, tad vismaz mēģina sarunāties.

Tiem, kas nespēj sarunāties, tomēr vēlas laulību izšķirt mierīgi, notāre iesaka izmantot palīdzību, piemēram, pie ģimenes terapeita vai mediatora. Arī Latvijas notāri ir apguvuši mediācijas pamatkursu notāriem un var palīdzēt uzsākt sarunāšanos tiem, kam pašiem tas neizdodas tik viegli. «Notārs ir neitrāls: nepārstāv vienas vai otras puses intereses, līdz ar to var palīdzēt laulātajiem atrast juridiskus risinājumus pat vissarežģītākajā situācijā,» saka Anta Maldupe-Krūmiņa. 

Lai turpinātu, izvēlies abonementu

Baudi kvalitatīvu saturu bez reklāmām un piedalies diskusijās.

Dāvanā meistarklase

34.99€ / 1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt
Pirmās 4 nedēļas bez maksas

3.49€ / 4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
Raksta abonements - 28 dienas

1.00€ / raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+