Šis neizturamais rīts. Speciālists skaidro, ko nozīmē – rīta trauksme

No rīta atver acis un šķiet – neizkāpsi no gultas. Nekas ārkārtējs nav noticis, bet pēkšņi uztraukuma, nemiera un baiļu viļņi gāžas pār tevi kā ūdenskritums. Lai gan tas nav medicīnisks termins, šo dēvē par rīta trauksmi.
Kristīne Leja
Foto: Shutterstock

Pieredzes stāsts

Kas ar mani notiek?

Gandrīz visi mierīgi mostas, sporto, iedzer kafiju, iet dušā un dodas dienas gaitās. Bet man ir pat tādi rīti, kad nespēju piecelties sēdus.

Ilgu laiku domāju, ka no rītiem slikti jūtas visi cilvēki. Ne tāpēc, ka negribas celties un iet uz darbu, jo nāk miegs, bet vienkārši – no rīta slikti justies ir norma. Sāku draugiem un paziņām jautāt: «Kā ir tev – vai jūties labi, kad no rīta pamosties?» Un pamazām noskaidroju, ka nebūt ne visi no rītiem cieš tādas mokas kā es. Gandrīz visi mierīgi mostas, sporto, iedzer kafiju, iet dušā un dodas dienas gaitās. Bet man ir pat tādi rīti, kad nespēju piecelties sēdus, – tik liela ir trauksme un panika. Par ko īsti es uztraucos? Racionālas atbildes nav. Bet ir bail, ir fiziski slikti, ir tāda kā panika, pašai nezinot, par ko. Dienas darbi un pienākumi, tikšanās un sarunas, kas ir manas profesijas neatņemama sastāvdaļa, – no rīta mostoties, tas viss šķiet kā neiespējamā misija. Prātoju – varbūt man ir šaušalīgi augsts vai sasodīti zems asinsspiediens. Sāku to no rītiem mērīt un biju gluži vai vīlusies, kad secināju – asinsspiediens ir normāls, tātad arī to nevaru vainot.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+