Senie mezgli. Kristas Vāveres padomi, kā izrunāt to, kas nav izrunāts un attiecībās gruzd

Tas tiešām ir kā kaitinošs akmentiņš kurpē – kad attiecībās ieķēries neveikls mezgls, neizrunājama tēma, kas velkas līdzi un klusiņām grauž saskaņu ar mīļoto cilvēku, ar mammu vai tēti, ar māsu, ar draudzeni… Katru reizi, sarunā pie tā nonākot, viss beidzas ar nejauku strupceļu. Kā izrauties no apburtā loka un grūto sarunu reizi par visām reizēm izrunāt līdz galam?
Aiva Kanepone
Aiva Kanepone
Foto: Shutterstock

Konsultē
KRISTA VĀVERE,
profesionāla runas trenere, Triviums apmācība konsultante

 

Vajadzētu apņemties nevis nedusmoties, bet neļaut dusmām vai aizvainojumam gūt virsroku.

Par ko var būt šī neizrunājamā saruna? Par jebko – par senu pāridarījumu, pārpratumu, nodevību, par aizvainojumu, neizpratni, kāpēc kāds kādreiz rīkojies tieši tā… Liekas, visi esam pieauguši cilvēki, visu varam izrunāt un esam viens otram esam pietiekami svarīgi, lai saprastu un piedotu vai vismaz tikai saprastu. Bet nē – ir tēmas, kuras ar vienu un to pašu cilvēku sākam šķetināt jau enpadsmito reizi un atkal nonākam strupceļā. Līdz bezcerībai. Tu apņemies – šoreiz gan saglabāšu mieru un neaizsvilšos, visu mierīgi izskaidrošu, sapratīsimies un salīgsim mieru. Bet nekā, jo atkal viss aiziet pa gaisu! Strīds, asaras, un uzticēšanās durvis atkal aizslēgtas ar piekaramo atslēgu. Pat ja attiecības turpinās un liekas, ka neērtā saruna paslaucīta zem bieza paklāja, tā ik pa laikam ieduras kā indīgs ērkšķis. 

Starp citu, daudz iespēju dod vasara, kad lielās ģimenes satiekas vecāku lauku mājās vai radu ballītēs un var satikt arī tos, ar kuriem sametušies seni mezgli. Varbūt tā rodas izcila iespēja beidzot draudzīgi izrunāties? 

Ko es patiesībā gribu?

Vai iespējams sagatavoties, lai grūto lietu beidzot izrunātu? Krista Vāvere ir profesionāla runas trenere un labi zina, kāda vērtība dzīvē ir runas paradumiem. Pirmais, svarīgākais, Kristas ieteikums ir apzinātība – sapratne par to, kas un kāpēc īsti ap šo liktenīgo sarunu notiek. Tas, ko mēs neapzināmies, mūs kontrolē. 

Vispirms skaidri jāzina nodoms, ar kuru tu šajā sarunā dodies, ko vispār vēlies panākt. Piemēram, «es gribu, lai viņš atvainojas un mani novērtē».

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

1 €/raksts

Abonēt
santa-mock
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+