Rotko centra vadītājs Māris Čačka: Godīgi sakot, nobijos no garīdzniecības iesnieguma

Nu arī Latvijā ir piedzīvots īsts cenzūras skandāls, un tā viducī gada nogalē nonāca Marka Rotko mākslas centrs – pēc Daugavpils pašvaldības iejaukšanās no izstādes nācās izņemt trīs igauņu mākslinieka Sandera Raudsepa tēlniecības darbus. Par īpaši aizvainojošu bija pasludināts Dicksus, kurā apvienoti divi jaudīgi simboli – krusts un vīrieša falls. Tomēr Rotko centra vadītājs Māris Čačka tajā visā redz arī plusus – varbūt beidzot sabiedrībā sāksies diskusija par tik bieži pārprasto laikmetīgo mākslu.
Aiva Kanepone
Aiva Kanepone
Foto: Ketija Keita Krastiņa (F64)

Pieturzīmes

•  Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītājs.
•  Dzimis 1976. gada 4. jūnijā Varakļānos, audzis Atašienē.
•  Grafiķis, gleznotājs, izstāžu kurators.
•  Rotko centra komandā strādā kopš 2013. gada, bet to vada kopš 2019. gada.
•  Mākslas maģistrs. Pedagoģijas zinātņu doktors, 14 gadus strādājis Daugavpils Universitātē. 
•  Pašlaik Daugavpils Mākslas un dizaina vidusskolā aplūkojama Māra Čačkas darbu izstāde, februārī plānota mākslinieku grupas (kopā ar Sigitu Dauguli un Vinetu Kaulaču) izstāde Vīzijas un sliekšņi Hamburgā un Veicā. 

Godīgi sakot, es arī nobijos no šā garīdzniecības iesnieguma un iespējamās tālākās reakcijas.

Cietokšņa ieskautais Rotko centrs šķiet kā tāda atsevišķa saliņa Daugavpilī. Un, kad esmu izgājusi cauri izstādei ar Aleksandra Naumova gaismas pielietajām ainavām, secinu – igauņu mākslinieka Sandera Raudsepa kareivīgie Jēzus tēli, bezgalvainie gaiļi un izaicinošie keramikas asiņu šļaksti tiešām pārsteidz un provocē.

Centra vadītājs Māris Čačka pats ir gleznotājs un grafiķis, un brīžiem liekas, ka atbildes uz jautājumiem viņam vieglāk būtu uzgleznot savās abstraktajās gleznās.   


– Jums nācās izvākt trīs darbus no Sandera Raudsepa izstādes Nāvīga vēlme nonākt pēcnāvē. Ironiski, bet tieši tie tagad ieguvuši vislielāko publicitāti, un nu jau šos darbus zina teju visa Latvija. Kas ar tiem notika, aizsūtījāt atpakaļ uz Igauniju? 
– Tie nolikti mūsu krātuvē un gaida brīdi, kad līdz 19. februārim, izstādes slēgšanai, varēs atgriezties savā vietā izstādē. 

Lai tos ļautu atlikt atpakaļ, Daugavpils pašvaldība no Tiesībsarga un Tieslietu ministrijas gaida atzinumus par pašvaldībā saņemto reliģisko konfesiju iesniegumu ar 33 parakstiem – tajā bija aicinājums rīkoties un savā veidā pat aizliegt šo izstādi.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+