Psihoterapeits Gatis Līdums – par seksu liftā, tarakāniem mūsu galvās un attiecību higiēnu

Jaunībā viņš gribēja būt žurnālists. Rakstīja nelegālā žurnālā. Tomēr kļuva vispirms par diplomētu inženieri, pēc tam par teologu, tad pievērsās ģimenes un sistēmiskajai psihoterapijai un supervīzijai. Studējis ASV, doktora grādu ieguvis Helsinku Universitātē Somijā. Tomēr rakstīšanas stīga kādā brīdī atkal novibrēja, un nu GATIS LĪDUMS jau ir divu grāmatu autors – kopā ar Zani Zustu tapa Tarakāni tavā galvā. Stāsti par vīriešiem, bet šopavasar iznāca viņa grāmata par attiecībām Pāru (ne)būšanas.
Anna Peipiņa
Foto: Matīss Markovskis
  • Attiecībās ir jāinvestē. Mums nez kāpēc ir pilnībā skaidrs, ka tomāts ir jākopj, lai tas izaugtu, bet par attiecībām domājam, ka viss notiks pats no sevis. 

  • Vīrietim ir bail no tā, ka burkāniņš var nebūt pietiekami stingrs un kāpostiņa kabatā var nebūt pietiekami daudz.

  • Kādā pētījumā ir apstiprināta atziņa – laimīgie un saskanīgie pāri no ārpuses izskatās ļoti garlaicīgi. Tur nav ne drāmas, ne ārēju kaislību…

– Mentālās veselības speciālistiem šobrīd darba pilnas rokas, jums arī pieraksts vairāku mēnešu garumā. Pandēmijas blakne, vai ne? 
– Es teiktu, ka pandēmija te drīzāk ir katalizējošs faktors. Viss, kas arī līdz šim bija problemātisks, bet ko izdevās pieklusināt, tagad liek par sevi manīt. Līdz šim jūs varējāt amoka skrējienā atrast brīvāku brīdi, aizšaut līdz Spānijai vai Marokai, tur pabaudīt saulīti, iedzert vīnu, pastaigāt pa tirdziņu, un tā izdevās sevišķi nedomāt par to, kas iekšā notiek. Tas, kas cilvēkus iekšēji ir nodarbinājis jau pirms tam, bet ticis stumts dziļumā ar dažādu izklaižu un atpūtas veidu palīdzību, šobrīd ir iznācis virspusē. Problēma ir kļuvusi akūtāka. Tagad varbūt beidzot ar to ir kaut kas jādara. Bet tas ir tikai viens skaidrojums… Katrā ziņā šis laiks ir interesants, un cilvēki uzvedas arī… interesanti. 

Patiesībā esmu no tiem cilvēkiem, kam ir lieli iebildumi pret vārdu laimīgs.

– Izlasīju jūsu nesen iznākušo grāmatu. Pasaulē ir milzums pašpalīdzības grāmatu, un daudzas pat sevišķi neatšķiras. Jūs izmantojāt neparastu paņēmienu – attiecību analīzi saslēgt ar klasiskajiem desmit baušļiem.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+