Terapeits, vārdā mežs

Daudziem no mums būšana brīvā dabā un tieši mežā nav nekas neparasts. Tomēr, izrādās, ir cilvēki, kas nav spēruši kāju mežā pat divus gadus… Un žēl, ka tā. Jo mežs var būt lielisks terapeits dzīves tempa nomocītam 21. gadsimta cilvēkam.
Veronika Stāvause
Foto: Shutterstock

Stāstīja un mežā pavadīja: 
sertificēta meža terapijas pavadone LAURA SARKANĀBOLA

Vannošanās mežā

Daudzas dižas lietas nāk no Japānas, un meža terapija nav izņēmums. Shinrin-yoku jeb vannošanās mežā, kā kopš 1982. gada to dēvē Japānā, ir laika pavadīšana mežainos apvidos labsajūtas un veselības uzlabošanas nolūkos. Savukārt 2004. gadā Japānas valdība Shinrin-yoku kustības un taku tīkla attīstībā investēja vairākus miljonus, un nav jau brīnums, ka šī prakse nāk tieši no uzlecošās saules zemes, kuras leksikā ir sastopams arī tāds vārds kā karoshi, kas nozīmē pārstrādāšanās izraisītu nāvi.

Sinhroni ar dabu

Meža terapijas straujā attīstība un pētījumos balstītas preventīvās medicīnas intervences tēls Japānā esot pateicību parādā fizioloģijas antropologam Mijazaki (Dr. Yoshifumi Miyazaki), kurš ir pārliecināts: tā kā cilvēces attīstība ir noritējusi dabas klēpī, tā jo­projām ir vieta, kurā cilvēks jūtas viskomfortablāk, lai arī ne vienmēr pats to apzinās. Evolūcijas laikā 99,9 procentus laika cilvēce ir pavadījusi dabā, un, pēc Mijazaki domām, tieši tāpēc mūsu fizioloģiskās funkcijas joprojām ir tik ļoti tai pielāgotas. Ikdienā justies komfortabli mums var palīdzēt sava dienas ritma sinhronizēšana ar dabas ritmu. Lai to apstiprinātu, kopš 2004. gada Mijazaki ir vedis dabā 600 pētījuma dalībnieku, kas ļāva secināt, ka salīdzinājumā ar pastaigām urbānā vidē pastaigas dabā par 12,4% samazina stresa hormona kortizola līmeni, par 7% samazina simpātiskās nervu sistēmas aktivitāti, asinsspiedienu (1,4%) un palēnina sirdsdarbību (5,8%). Pēc sarunām ar pētījumu dalībniekiem atklājās, ka tiem ir uzlabojies garastāvoklis un mazinājusies trauksme. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+