Pārtraukt attiecības un pazust jeb Kas ir ghosting?

Bijāt uzsākuši komunikāciju, varbūt jau sauci to par attiecībām, bet vienā dienā visi tavi centieni sazināties ar otru personu tiek pilnībā ignorēti? Nekādu paskaidrojumu – tā, it kā tev būtu nospiesta poga delete. Šāds attiecību pārtraukšanas veids kļūst arvien vairāk izplatīts, un to dēvē par ghosting.
Gundega Gauja
Gundega Gauja
Foto: Shutterstock

Konsultē EDIJS ZEMVALDIS, psihologs supervīzijā

Tev nebūs zināt, kāpēc

«Mēs tikāmies trešo mēnesi, kad vienā rītā pamodos un atklāju, ka esmu nobloķēts visos sociālajos tīklos un saziņas vietnēs. Vairs nekad netiku no viņas ko dzirdējis.» «Pēc kārtējām vakariņām aizvedu viņu mājās, pārrunājām nākamo nedēļu, un kopš tās reizes uz manām ziņām nav bijis nekādas atbildes. Pēc mēneša satikāmies vienā pasākumā – izlikās mani nepazīstam, it kā nekad nekā nebūtu bijis…»

Šis ir viens no toksiskākajiem attiecību pārtraukšanas veidiem, jo var atstāt ļoti negatīvu iespaidu uz to cilvēku, kas ticis šādi atstāts neziņā.

Ar vārdu ghosting apzīmē attiecību pārtraukšanu, nesniedzot nekādus paskaidrojumus un ignorējot jebkādus otras puses centienus noskaidrot, kas tieši bijis par iemeslu šādai rīcībai. Latviski to varētu tulkot kā izgaišanu jeb spokošanos (no vārda ghost – spoks, angļu val.). Ghosting kā process pasaulē nupat kļuvis tik izplatīts, ka psiholoģijas lauciņa gudrie prāti sākuši tā sīkāku izpēti, un tapuši arī pirmie nopietnie pētījumi, kuros secināts, ka šis ir viens no toksiskākajiem attiecību pārtraukšanas veidiem, jo var atstāt ļoti negatīvu iespaidu uz to cilvēku, kas ticis šādi atstāts neziņā. Teorētiski šo terminu var attiecināt arī uz attiecībām draugu, ģimenes starpā, taču tradicionāli ar to tiek saprasta partnerattiecību pārtraukšana. Spēlītes ar nozušanu cilvēki spēlējuši visos laikos, taču mūsdienās šeit liela nozīme ir tehnoloģijām, kas izgaišanas procesu pacēlušas pavisam citā līmenī. Un tomēr – viss nav tik vienkārši, jo ghosting varot būt arī ­pozitīvās iezīmes.

Bija un… izbija

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Vismaz 365 jauni raksti gadā

34.99€ / 1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt
Pirmās 4 nedēļas bez maksas

3.49€ / 4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
Raksta abonements - 28 dienas

1.00€ / raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+