Paaudze, kas atceras pavasari

Pavasaris. Tā ir smarža. Ne ar ko nesajaucama smarža. Tāds kā vieglums. Atvieglojums. Zemes smarža. Cilvēku smarža. Kamēr neesošās ziemas neesošais sniegs vēl kūst, pavasara smaržu var izlasīt un sajust arī dzejas grāmatās. Kāda anekdote vēsta – dzejniekiem nedrīkst teikt, ka ir sācies pavasaris, bet nav jūtīgāka un precīzāka cilvēka iekšējā pavasara meteorologa par dzejnieku.
Agnese Rutkēviča
Foto: Lauris Vīksne

Egils Plaudis savā dzejoļu krājumā Zaļā krēsla ir izpētījis daudzas smaržas. Ir dzīves smarža – maizes smarža. Ir dzīves smarža – meža smarža, kur līdz ar vaivarāju dvašu tu elpo pirmatnību pašu. Ir dzīves smarža – asins smarža. Tad visas ilgas vizmo vienā kā zibens spožā pavedienā. Ir dzīves smarža – darvas smarža, kur dziļumi jāsastop. 

Dzejnieks ir arī dziļuma mērītājs. Pavasarī atveras dziļumi. Atveras arī cilvēki, kļūdami par palojošām upēm. Sāk sulot kļavas un bērzi, un to ūdeni steidzas padzerties cilvēki. Nav pirmatnējākas garšas par tikko no koka ņemta ūdens. Šādu garšu ir izjutusi arī dzejniece Vizma Belševica savā dzejoļu krājumā Kamolā tinēja. Vispirms bija koki pār galvām un ezers pie kājām,/ un divata svētvakars. Nav nekā svētīgāka par cilvēka un dabas divata svētkiem jebkurā gadalaikā, bet tikai pavasarim ir privilēģija plaukt, un tas ir cilvēka pašdziedināšanās laiks. Gaismas kļūst arvien vairāk, tās skatiens – ciešāks. Dzejniece Velga Krile notver dzejolī pavasara skatienu: Vai tās ir skropstas – vai tās ir skropstas – vai ziedputekšņi.

Lai turpinātu, izvēlies abonementu

Baudi kvalitatīvu saturu bez reklāmām un piedalies diskusijās.

Dāvanā meistarklase

34.99€ / 1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt
Pirmās 4 nedēļas bez maksas

3.49€ / 4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
Raksta abonements - 28 dienas

1.00€ / raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+