Nurmes muižas atdzimšana. Leģendas, atradumi un restaurācija

Ja pa Talsu šoseju tuvosieties Laucienei, jau iztālēm jūsu skatienam pavērsies senatnīgiem dakstiņiem apjumtu gaišu ēku ciemats. Te atdzimst Nurmes muiža. Un tai ir paveicies ar atjaunotājiem.
Ineta Meimane
Ineta Meimane
Foto: Aldis Denčiks

Nurmuiža ir Latvijā lielākā līdz mūsdienām saglabājusies muiža – 32 ēkas.

Dosjē

Vēl pirms 15 gadiem šai vietā bija vien brikšņos ieaugušas sienu drupas ar pusbrukušu jumtu ribām un nojausmu par reiz plašiem dīķiem, par kungu māju – reiz neoklasicisma pērli… Latvijā lielākā līdz mūsdienām saglabājusies muiža – 32 ēkas.

Nurmuižas pils (Nurmhusen) celta 16. gadsimta otrajā pusē kā Livonijas ordeņa vasaļa pils Laucienē. Nosaukums cēlies no lībiešu vārda nurm – lauks. Četrus gadsimtus te saimniekojuši baroni Firksi (von ­Fircks), viena no varenākajām Kurzemes vācbaltu dzimtām. Viens no viņiem, Georgs fon Firkss, pat bijis hercoga Jēkaba ārkārtējais sūtnis Francijas karaļa galmā. Firksiem Kurzemē kopumā piederēja pāris desmiti muižu plašā teritorijā ar bieziem mežiem un auglīgiem laukiem. Nurmuižas īpašnieki cēluši arī Nurmes baznīcu, kuras kapenēs paši arī atdusas.

1905. gada muižu dedzināšanas vilnis Nurmuižu saudzējis. Domājams tāpēc, ka barons Oto fon Firkss 19. gadsimta beigās saviem ļaudīm izveidojis skolu. 

Foto: Ineta Meimane

Kungu māja vairākkārt tikusi pārbūvēta, līdz 20. gadsimta sākumā barona ilgas pēc ārzemēs noskatīta daiļuma un labāka komforta īsteno Rīgas arhitekts Vilhelms Bokslafs, uzburot neoklasicisma tēlu.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+