Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš: Turos pie sava principa teikt taisnību

«Sabiedrība var būt droša, ka tuvākajā nākotnē uz Latvijas zemes nebūs militāru konfliktu.» Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš tā teica pirms pieciem gadiem un saka arī tagad. Viņam ir princips vienmēr teikt taisnību.
Lolita Lūse
Lolita Lūse
Foto: Lauma Kalniņa

Pirms sarunas, dodoties uz tuvējo parku fotografēties, Leonīds Kalniņš uzliek galvā bereti, kurai esot jau vairāk nekā divdesmit gadu. Viņš negrasoties no tās šķirties, lai gan laika zobs beretē izgrauzis vairākus caurumus – kāds jau aizlāpīts, kāds vēl gaida remontu. Uzsākot sarunu, pamanu, ka baltā kafijas krūzītē NBS komandierim atnes nevis tēju vai kafiju, bet ­ūdeni, tikai nespēju uzminēt – aukstu vai karstu.

Piedzimstam katrs ar savām emocijām, bet spējai saglabāt mieru ir jābūt vienai no komandiera īpašībām.

– Pastāstīsiet, kā ar zobenu vislabāk sagriezt torti? Pavisam nesen, Latvijas armijas 103. dzimšanas dienā, jūs to atkal darījāt.
– Zobens stingri jātur abām rokām, tad neviens neredzēs, ka rokas no uztraukuma dreb, un izdosies nogriezt taisnus gabalus. Torti ar zobenu griežu svinīgos Latvijas armijas pasākumos. Vienu laiku tā nedarījām, jo kāds bija iedomājies, ka tā ir nepiedienīga attieksme pret zobenu, bet patiesībā tā ir sena tradīcija. Ir arī paradums, ka, saņemot nākamo dienesta pakāpi, uz zobena asmens uzliek mazu glāzīti stipra alkoholiska dzēriena, un tā jāizdzer, nepieskaroties ar rokām. Arī es tā esmu darījis – rādīju piemēru.

– Ko jūs saprotat ar karavīru uzrunas vārdiem Gods kalpot Latvijai?
– Tā ir atzīšanās, ka es mīlu šo zemi, šo valsti, šo tautu. Gods sākas ar to, ka esmu šeit – šajā ģeogrāfiskajā vietā. Daudzi ciemiņi, kas ierodas Latvijā, apskauž mūs par pievilcīgo auru – daba, kultūra, cilvēki. Varbūt mazāk smaidam, bet arī tas uzlabojas. Paskatieties uz jaunajiem: viņi smaida daudz vairāk nekā es! Savukārt kalpošana nozīmē nevis pazemoties, bet nepieciešamību būt pilnībā iekšā tajā, ko uzticējusi sabiedrība.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+