Mākslinieks Gedimins Kotello: Visam, ko dari uz urrā, ir īss mūžs

Ar Rīgas Kinostudijā tapušajām leļļu filmām, tostarp Umurkumurs, Bimini, Kozete, Sapnis, Princese un puma, ir izaugušas vairākas paaudzes. Sešpadsmit gadu garumā šo filmu tēlus radīja mākslinieks Gedimins Kotello.
Ieva Jātniece
Foto: Ieva Andersone

Būdams naivs vai romantiķis, vectēvs savā sētā mastā uzvilka lietuviešu karogu… Turpat viņu arī nošāva. 

Lietuviešu atzars

Gedimins Kotello ilgstoši bijis arī Leļļu teātra galvenais mākslinieks un scenogrāfs teātra un televīzijas uzvedumiem. Gediminam ir 76 gadi, bet viņš ir iekšēja nemiera pilns – atradis jaunus izteiksmes veidus, nenoguris glezno. Gedimina darbs un dzīve un viņa dzimtas stāsts ir kā vesela laikmeta atspulgs. 

«Lietuviešu atzars, par ko liecina arī mans vārds, mūsu dzimtā nāk no mammas mātes puses. Viņa bija precējusies ar lietuvieti Kazimiru. Vectēvs bija izteikts patriots, Lietuvā vadīja nacionālās organizācijas. Arī nodibinot ģimeni, viņš dzīvoja divās valstīs – Latvijā un Lietuvā. Galu dabūja Otrā pasaules kara beigās, kad krievu karaspēks ienāca Viļņā. Būdams naivs vai romantiķis, vectēvs savā sētā mastā uzvilka lietuviešu karogu… Turpat viņu arī nošāva. 

Brīvvalsts laikā manai vecaimātei Latvijā piederēja veikali, kuros varēja iegādāties visdažādākās preces, sākot no petrolejas un saimniecības lietām un beidzot ar pārtiku un apģērbu. Veikali cits pēc cita bankrotēja vecmāmiņas labās sirds dēļ – viņa deva cilvēkiem preces uz krītiņa. Bet viņa bija ļoti izdarīga – ja viens veikals bankrotēja, drīz vēra vaļā nākamo. Arī bērni agri tika radināti pie darba. Mamma atcerējās, kā savulaik piecos no rīta bijis jāceļas, lai pirms došanās uz skolu pagūtu sakopt veikalu pirms tā atvēršanas.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
3,49 €/4 nedēļas

Pirmās 4 nedēļas BEZ MAKSAS

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+