Mainīt profesiju. Bet kā? Praktiski padomi + reālas pieredzes

Vēl pirms gada bija populāri spriest par to, kā atsaukties savam sirds aicinājumam un pamest darbu, kas apnicis vai kurā sasniegti griesti, un darīt ko pavisam citu, par ko varbūt jau sen sapņots. Nu viss ir mainījies – daudziem darbu nācies pamest nevis savas vēlmes dēļ, bet piespiedu kārtā, pandēmijas dēļ. Kā rīkoties, ja tā noticis arī ar tevi un ir skaidrs – vismaz tuvākajā laikā tavas zināšanas kādā konkrētā nozarē vairs nebūs vajadzīgas, tātad strauji jāpārorientējas?
Agnese Meiere
Agnese Meiere
Foto: Shutterstock

Konsultē EVITA SIMSONE, Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore.

Pavasara dīkstāve, iespējams, jau deva mājienu par to, ka daudzas nozares varētu tikt slēgtas un to darbiniekiem jāmēģina savu nodarbošanos pārorientēt uz kādu citu jomu. Taču tad sekoja vasara, kad šķita – viss atgriežas vecajās sliedēs, vilciens ripos kā allaž! Mirklis saldu ilūziju, un daudzas nozares, kas līdz pandēmijai šķita kāpjam kalnā, strauji attapās visdziļākajā ielejā. Piemēram, tūrisms, restorānu, izklaides bizness… Situāciju, protams, glābj dīkstāves pabalsts, kādai varbūt ir iekrājumi vai tuva cilvēka atbalsts. Tomēr laiks iet, un ir skaidrs – vecā dzīve neatgriezīsies, līdzšinējās zināšanas vairs nebūs izmantojamas, profesija būs jāmaina. Un ne jau tāpēc, lai piepildītu sapni, bet vienkārši, lai varētu izdzīvot – lai varētu paēst, samaksāt rēķinus, skolot bērnus. Kurā virzienā vispār skatīties, un ar ko sākt? 

Nenoniecini reģistrēšanos bezdarbniekos

«Mēs, Nodarbinātības valsts aģentūra, jau pirms diviem trim gadiem runājām, ka darba tirgus piedzīvo ļoti straujas pārmaiņas un ir svarīgi pievērsties cilvēku prasmēm. Runājām par to, ka formālā izglītība arvien vairāk zaudē savu nozīmību darba tirgū, arvien svarīgākas kļūst prasmes un spēja pielāgoties,» saka Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone.

Cilvēkiem, kas oficiāli reģistrējušies kā bezdarbnieki, ir iespēja pieteikties vairāk nekā 3000 mācību programmām tiešsaistē.

Taču tolaik daudziem tas droši vien nešķita svarīgi. Jā, pārmaiņas notika, taču tā maigi un viegli, neradot krīzes. Nu, kaut vai grāmatveža darbs – pēdējos gados samazinājusies vajadzība pēc šīs profesijas pārstāvjiem, jo daļu darba aizstājušas grāmatvedības programmas. Taču tas notika pakāpeniski, un grāmatveži šīm pārmaiņām spējuši pielāgoties – daļa mainīja profesiju, citi papildināja savas zināšanas, lai varētu noturēties darba tirgū. «Bet tad nāca pavasara krīze, kas visu sagrieza kājām gaisā. Krīze visvairāk skāra tās darbavietas, kas šķita ļoti stabilas un perspektīvas, – tūrisms, ēdināšana. Līdz krīzei cilvēki daudz ceļoja, varēja atļauties ēst ārpus mājas, līdz ar to auga gan piedāvājumu skaits, gan nozarē strādājošo darbinieku skaits. Nu tas ir strauji mainījies, un arī cilvēkiem strauji jāmainās līdzi,» uzsver NVA direktore. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Vismaz 365 jauni raksti gadā

34.99€ / 1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt
Pirmās 4 nedēļas bez maksas

3.49€ / 4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
Raksta abonements - 28 dienas

1.00€ / raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+