Kvantu fizikas profesors Vjačeslavs Kaščejevs: Tagad es kļūstu dusmīgs!

Šajā sarežģītajā laikā, kad Latvija dalās vakseros un antivakseros, bet rudens solās būt diezgan traks, ļoti gribējās aicināt uz sarunu kādu nenoliedzami gudru cilvēku. Kvantu fiziķis LU profesors VJAČESLAVS KAŠČEJEVS ir viens no mūsu spožākajiem prātiem. Mūsu sarunā viņš bija mainīgs kā rudens diena – te priecīgi smējās, te pēkšņi uzvirmoja īstās dusmās.
Aiva Kanepone
Aiva Kanepone
Foto: Lauma Kalniņa

Pieturzīmes

  • Dzimis 1978. gadā.
  • Ar izcilību pabeidzis Latvijas Universitāti, bet doktora grādu ieguvis Izraēlā Telavivas Universitātē.
  • Kvantu fiziķis, LU profesors un vadošais pētnieks.
  • Par sasniegumiem nanoelektronikā saņēmis Pasaules Ekonomikas foruma balvu; saņēmis arī Laiks Ziedonim apbalvojumu un piecas Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinības par sasniegumiem teorētiskajā zinātnē, šogad arī Latvijas Zinātņu akadēmijas Artūra Balklava vārdbalvu par ieguldījumu zinātnes popularizēšanā.   
  • Ilggadējs Skolēnu fizikas olimpiādes žūrijas vadītājs un Latvijas izlases vadītājs skolēnu Starptautiskajās fizikas olimpiādēs.  
  • Sieva Sanita, bērni Simona un Salvis. Suns Hēra, kaķis Sapnis. 
     

Šis ir tas gads, kad filma par vīrusu beidzas. Izgudro vakcīnas, un viss! Bet izrādās, ka nebeidzas, izrādās, ka tas vīruss jau ir mūsu galvā.

– Jūs tikko esat pārradies no Parīzes. Taču nebraucāt turp nobaudīt kruasānus un apskatīt Luksemburgas dārzus, bet devāties uz, jūsu vārdiem runājot, kvantu optikas un elektronikas meku.
– Luksemburgas dārzi un kruasāni bija patīkams blakusefekts, tomēr šis brauciens bija sen gaidīta vakcīnu dāvātā brīvība atkal satikties ar kolēģiem, ar kuriem jau labu laiku sadarbojamies starptautiskajā izcilības projektā par kvantu nanoelektronikas lietām. Ļoti svarīga ir sasaiste starp matemātiku, teoriju un reālo dzīvi, un mēs pētām fundamentālus jautājumus par to, kā elektronika strādā ekstremālos apstākļos, ekstremāli zemās temperatūrās, ekstremāli mazos izmēros – tur, kur mainās spēles noteikumi. Pētām arī to, kā fizikas teorētiskās atziņas, kas kādreiz bija tikai filozofiskas sarunas un domu eksperimenti pie ugunskura, pārvērst reālās tehnoloģijās. Fundamentālajai pētniecībai dzinulis ir izdarīt to, kas līdz šim nav izdarīts, un saprast to, kas līdz šim nav saprasts. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+