Ritenbergi – stipru sieviešu dzimta

Kurzemes Ritenbergi cēlušies Lībiešu krastā – piekrastes strēlē starp Dundagu un Mazirbi. Tās ir krāšņās aktrises un kino režisores DZIDRAS RITENBERGAS (1928–2003) saknes.
Ineta Meimane
Ineta Meimane
Foto: no Ritmas un Riharda Ritenbergu personiskā arhīva


Tā bija mamma, kas mūs ar Dzidru izaudzināja, saglabāja, rūpējās…

Viņa bija 50. gadu padomju sievišķības etalons. Vispirms mirdzēja Liepājā, vēlāk – Rīgas Krievu drāmas teātrī, tad Staņislavska Maskavas Drāmas teātrī. Tomēr Dzidras Ritenbergas trumpis bija kino. Eiropas kino vēsture šo aktrisi atcerēsies pēc vienas vienīgas 50. gadu lomas. Tā bija ukraiņu filma, kur Dzidra spēlēja Malvu, zvejniekciema skaistuli vēja atglaustiem matiem. Par to vienmēr atgādinās Venēcijas starptautiskā kinofestivāla arhīvs, kur filma Malva lepni prezentēja Padomju Savienību un Ritenbergai atnesa Volpi kausu.

Tā ir krāšņa dzimta – sieviešu līnijā sakņojas dāņos Freimutos, vīriešu – poļos Rovičos… Dzidras Ritenbergas senču stāstu palīdzēs atklāt viņas jaunākais brālis Rihards Ritenbergs, viņa meita Ritma Ritenberga (aktrises krustmeita) un aktrises meita Jevgenija Valdmane. 
···
Jevgenija Valdmane: «Mammas mātes atzars cēlies no šai krastā ieceļojuša dāņa Augusta Freimuta. 1820. gadā viņš bijis Dundagas barona kalps, par labu kalpošanu dāvanā saņēmis Cepeleju mājas. Freimutu dzimtas spēks veidojis mammas dzīves uztveri un spējas. Ļoti gribas ticēt, ka arī es esmu mantojusi Freimutu garu. Tā ir dzimta ar tikumu, to raksturo trīs vārdi – zeme, darbs, daba. Strādīgi, izdarīgi, nedzērāji… Un bijis daudz bērnu – pat pa pieciem, septiņiem. Arī manai vecaimātei, Dzidras mammai, bija vairāki brāļi, māsas. Mūsdienu dzimtas saietos pulcējas ap 250 cilvēku. Pamatkodols mīt ap Ventspili, Talsiem un Dundagu, viņu specialitātes ir finanses, vācu valoda, māksla…»

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
-50% visiem skolotājiem
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ
Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē