Kas ir nenovēršamais Metaverss?

Personīgi man šodien nekāds Metaverss nav vajadzīgs. Kāpēc man būtu jāiet uz virtuāliem koncertiem vai draugi un kolēģi jāsatiek virtuāli, kāpēc jāpērk virtuālas drēbes un virtuāli jāceļo, ja to varu darīt īstajā dzīvē? Pandēmija taču beigusies! Bet viss liecina, ka šī kiberpasaule mūsu dzīvē tomēr ienāks. Varbūt pat ļoti drīz. Kas īsti ir šis nenovēršamais Metaverss?
Aiva Kanepone
Aiva Kanepone
Foto: Shutterstock

Konsultē
Egils Rupenheits,
drošības ­programmatūras ESET tehnoloģiju konsultants

 

Kā radās metaverss?

•  Vārds metaverss nāk no zinātniskās fantastikas – no rakstnieka Nīla Stīvensona 1992. gadā iznākušā romāna Lavīna, kura darbība risinās virtuālā telpā. Meta nozīmē ko pārpasaulīgu, ārpus izziņas robežām esošu, bet verss ir daļa no vārda universs. 

•  Uzskata, ka pirmais metaverss ir 2003. gadā radītā spēle SecondLife jeb Otrā dzīve. Šajā spēlē lietotāji darbojas avatāru veidolos.

Galvenā ideja – Metaverss, tāpat kā internets, būs vienots tīkls, vienota kibertelpa visai pasaulei.

Bezgala daudz pieredžu

Iedomājies – paralēla pasaule, kur tavs avatārs, kurš izskatās pēc tevis vai varbūt pēc kaut kā pavisam cita, piemēram, Andersena Nāriņas vai Annas Hetavejas, dodas dzīvot paralēlu dzīvi. Tu sēdi pie sava datora, bet vienlaikus dejo draudzenes dzimšanas dienas ballītē vai virtuālā kabinetā strādā kopā ar kolēģi, vai piedalies kora mēģinājumā, vai staigā pa veikalu un pielaiko kleitas, vai iekārto savu virtuālo māju, vai slīdi laivā pa Venēcijas kanālu, vai mācies bīstamus trikus ar BMX riteni, vai kaislīgi skūpsties, vai slēpo Somijā, vai veido pati savas fantāziju telpas un fantāziju pieredzes…

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
-50% visiem skolotājiem
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ
Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē