Kā sportot, lai notievētu?

Tātad tu sporto vai grasies to darīt un vēlies, lai tas ne tikai nāk par labu veselībai, bet arī atspoguļojas auguma aprisēs. Kā to panākt?
Iveta Troalika
Iveta Troalika
Foto: Shutterstock

Konsultē 
sporta ārste SANDRA ROZENŠTOKA,
Sporta laboratorijas vadītāja,
Latvijas Sporta medicīnas asociācijas prezidente,
Eiropas Sporta medicīnas asociāciju federācijas Zinātniskās komisijas biedre

Ja nekādu īpašu sūdzību nav, ja kopumā esi kustīga un jūties labi, veselības līmenī sportot vari droši.

Mini check-up 

Pirms sportisko aktivitāšu uzsākšanas būtu vēlams izvērtēt vispārējo veselības stāvokli. Šo it kā garlaicīgo punktu noteikti nevajag apiet, ja tev ir 45 gadi un vairāk (īstenībā sirds un asinsvadu slimību risks būtiski pieaug jau pēc 35 gadu vecuma), arī tad, ja trīs un vairāk gadu neesi sportojusi.

Ideāli, ja šos jautājumus vari apspriest ar savu ģimenes ārstu, bet sākumā vari atbildēt pati sev: vai manā ikdienā ir fiziskās aktivitātes? Vai man mēdz būt sūdzības to laikā? (Par fizisko aktivitāti šobrīd uzskatīsim jebkuras darbības, kas liek iesvīst, kas padara vielmaiņu ātrāku. Tātad – arī mājas un dārza darbi.) Ja šādas sūdzības – iedūra sānā, pietrūka elpas, uznāca reibonis – ir bijušas, jākonsultējas ar speciālistu, kā sportošanu uzsākt pēc iespējas saudzīgāk.

Ja nekādu īpašu sūdzību nav, ja kopumā esi kustīga un jūties labi, veselības līmenī sportot vari droši. Savukārt, ja jau sporto un rodas ambīcijas piedalīties sacensībās, noskriet maratonu, kāpināt intensitāti, tomēr būtu labi aprunāties ar sporta ārstu vai tiešām zinošu treneri un, iespējams, veikt kādas veselības pārbaudes.

Sevi ir jāmīl, nevis jācīnās ar sevi vai jādara pāri, lai zaudētu svaru.

Dzīves­veids, ne kampaņa

Pat regulāri sportojot, piemēram, trīs reizes nedēļā, kas ir apsveicami, tomēr ir jāsaprot, ka vienlaikus tās ir tikai trīs stundas nedēļā, kas ir maz, ja liekam pretī visas daudzās stundas, ko sēžam pie darba galda, auto vai mājās dīvānā. Bet varbūt tomēr tava ikdiena ir aktīvāka? Varbūt pa dienu sakrājas arī citas kustības – staigāšana vai braukšana uz darbu ar riteni, kāpšana pa kāpnēm. Un vēl – veselīgs, sabalansēts uzturs. Nekur mēs no tā neizmuksim. Visām šīm trim lietām ir jādraudzējas, turklāt tas viss jāintegrē savā dzīvē, lai tiešām kļūst par dzīvesveidu un ikdienu, nevis kampaņu.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+